Premium Téma

Vstanou noví disidenti: Proč se skupina lidí v Česku nechce nechat očkovat?

Angelika Bazalová 28. května 2021 • 16:30
Vstanou noví disidenti: Proč se skupina lidí v Česku nechce nechat očkovat?
foto: ČTK / Ondřej Deml

S postupujícím opadáváním covidové infekce a uvolňováním se společnost ostře polarizuje. Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si evidentně rovnější. Řeč je o tlaku na populaci, aby se očkovala bez ohledu na prodělanou covidovou infekci a dostatek protilátek v těle. Podle reakcí na sociálních sítích je zřejmé, že v Česku, ale i jinde v Evropě vznikne početná skupina lidí, která se očkovat nenechá, a proto nebude mít všechna občanská a lidská práva. Oni se však chtějí aktivně bránit. Vstanou noví disidenti?

Výrok číslo 1

„Když bude v restauraci někdo, kdo nebude mít QR kód nebo covidový pas, kdo tam evidentně nemá co dělat, hostinský může zavolat policii. Pro mě je to ekvivalent, jako by někdo byl opilý a začal se rvát. Tak ho vyhodím. Nebo majitel zavolá policii a ta ho vyvede.“

Petr Smejkal, epidemiolog

Výrok číslo 2

„Vracíme do normálu? No, já nevím – nemohu do restaurací, do hotelu, do fitka ani ke kadeřnici… Za mě není normální povinnost donekonečna se testovat nebo očkovat. Já se tedy přizpůsobím – jídlo z restaurací budu jíst na nejbližší lavičce, filmy si budeme promítat doma, domů pozvu i kadeřnici a party si taky uděláme u sebe – zvát budeme ty, kdo nepožadují zdravotní potvrzení.“

Margit Slimáková, farmaceutka

Dva výroky dvou veřejně známých osob. Oba jsou reakcí na plány vlády omezovat nejen cestování, ale i přístup k některým službám či kulturním a sportovním akcím s takzvaným covid pasem – tedy osvědčením o tom, že je jeho nositel vůči nemoci covid-19 imunní. Těžko si představit rozdílnější představy o budoucnosti. Známá farmaceutka a propagátorka zdravé výživy Margit Slimáková není sama, kdo deklaruje, že takzvaný návrat do normálu nehodlá přijmout s žádnými dodatečnými podmínkami, které naopak epidemiolog Petr Smejkal považuje za zcela nezbytné.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.