nahoru

Jak budeme cestovat? Vznik covid pasů provází nejasnosti, kontroverze a omezování svobody

Angelika Bazalová 7. května 2021 • 16:00
Jak budeme cestovat? Vznik covid pasů provází nejasnosti, kontroverze a omezování svobody
foto: Profimedia.cz

Česko i Evropa řeší nejdůležitější protiepidemické opatření tohoto léta – takzvané covid pasy, které by měly umožnit svým držitelům především volný pohyb přes hranice. Jejich přínos je nejasný, náklady obrovské a zásah do práv lidí nebezpečný. Politici napříč Evropou jsou ale pevně rozhodnuti vrátit lidem svobodu skrze její omezení.

„Lidé zoufale chtějí cestovat a chtějí certifikát, protože jim vrátí svobodu pohybu. Jen se podívejme na to, jak za posledních patnáct měsíců myslel každý členský stát jen na sebe. Země soupeřily o roušky, o vakcíny, uzavíraly hranice, předháněly se, hádaly se o peníze. Alespoň jednou by mohly ukázat, že se pro dobro občanů dokážou chovat zodpovědně. Právě v tento moment musí demonstrovat, že jednají v zájmu občanů,“ pravila nizozemská europoslankyně Sophie in’t Veldová.

Čeští premianti

Česko se hlásí do pilotního projektu a chce covid pasy zkoušet jako jedna z prvních zemí. Podle návrhu, který minulý týden schválili jako podklad pro další vyjednávání s členskými státy europoslanci, by měli zájemci o cestování pro získání covid pasu splňovat některou z následujících podmínek: být očkovaní nebo mít negativní test anebo mít platný doklad o prodělání nemoci. Na to, aby si konečné znění politici ujasnili, zbývá pár týdnů. Otázek, jež návrh vzbuzuje, je ale zatím víc než odpovědí.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku