nahoru

Domorodičky vracejí úder II

Jiří X. Doležal2. září 2009 • 11:57
Domorodičky vracejí úder II

Proč má být JXD kretén? Nabízíme vám další várku reakcí na rozhovor našeho reportéra s porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou DOKUD NĚKDO NEUMŘE... na téma domácí porody.

Proč má být JXD kretén? Nabízíme vám další várku reakcí na jeho rozhovor s porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou na téma domácí porody.


Kontroverzní rozhovor DOKUD NĚKDO NEUMŘE... si můžete přečíst v Reflexu č. 35/2009, jeho zkrácenou verzi V CHATRČÍCH RODÍ DIVOŠI a diskuzi k tématu najdete ZDE.
V chatrčích rodí divoši
První várku dopisů najdete v článku DOMORODIČKY VRACEJÍ ÚDER! (Reflex.cz, 31. 8. 2009).

Domorodičky vracejí úder!


Děkujeme za Váš skvělý rozhovor s paní K. (úmyslně ji nenazýváme porodní bábou). Velmi nás pobavily a potěšily Vaše břitké a trefné otázky, odpovědi paní K. nás nepřekvapily, neboť jsme je slyšely v různých modifikacích již nesčetněkrát. Mnohé z nás se s touto „odbornicí“ setkaly osobně jak na různých seminářích, tak i při péči o rodičky, které s ní začaly „bezproblémový a normální“ porod. Z praxe známe více než čtyři případy, kdy paní K. byla nucena odjet s rodičkou do porodnice. A to víme jen o případech z našeho pracoviště.
Ve Vašem článku nás zaujalo tvrzení paní K., že „porodní asistentka se nemůže bát“, my si naopak myslíme, že strach je nedílnou součástí profese porodní asistentky. Přiměřený strach nedovolí riskovat se životy, vede k ostražitosti a včas pomůže odhalit hrozící riziko.
Nepovažujeme paní K. za svou kolegyni a tím méně za erudovanou porodní asistentku. Její názory na vedení porodu, které vštěpuje tzv. moderním – přírodním ženám, nám připravily nejednou krušné chvilky na porodním sále.
S pozdravem porodní báby z ÚPMD Podolí
Petra Mrázová, Tereza Polanská, Anita Uhlířová


Právě jsem dočetla Váš rozhovor v Reflexu (35/2009) a chápu, že si chcete udržet kontroverzní image, ale nelíbí se mi, jak s výše zmíněnou paní ve článku jednáte. Je vidět, že jste ji odsoudil dávno předtím, než k rozhovoru vůbec došlo, což je patrné na útočných otázkách směřujících pouze jedním směrem. Neměl by mít novinář k tématu nezaujatý postoj a názor nechat na čtenáři? Navážet se do paní, co se jen snaží dělat svou práci a pomáhat rodičkám, mi připadá ubohé.
Přemýšlel jste, co kdyby u těch porodů nebyla? Ženy by přesto rodily doma, ale bez asistence by ta Vaše čísla zahynulých novorozenců byla jistě vyšší. Nelíbí se mi, jak ji soudíte – pokud opravdu pochybila, je to v rukách policie, vy jste u zmíněného porodu nebyl a myslím si, že lékařské vzdělání v oboru porodnictví a gynekologie nemáte, takže Vaše úvahy co by a kdyby mi připadají bezpředmětné.
Pokud máte špatnou zkušenost s porodem doma, neznamená to, že někdo jiný nemá zkušenost dobrou. Já například s porodem zatím žádnou zkušenost nemám a pokud budu někdy rodit, bude to jistě v nemocnici, ale neodsuzuji ženy, co chtějí raději rodit doma, ani ženy, co se jim snaží porod co nejvíce ulehčit. A Vy byste dle mého názoru také neměl.
Pavla Ochecová


Čtu ráda Vaše články, vždycky mi přišly zajímavé, upřímné a vtipné. Ale to, co jsem si přečetla v Reflexu z 26. 8. 2009, mne tak ohromilo a rozčílilo, že jsem se rozhodla Vám napsat.
To nebyl rozhovor, přišlo mi to jako veřejný pranýř, kde vy se stavíte za ty „civilizované Evropany“ (mimochodem příšerné označení, o té civilizovanosti bych v některých případech dost pochybovala) a na tu porodní asistentku jste jen útočil a osočoval ji.
Berete vůbec v úvahu, že je to rozhodnutí hlavně té ženy, která se rozhodne pro to rodit doma, ptal jste se někdy některé z nich, co ji k tomu vede a proč to dělá? Uvědomujete si, že je to hlavně její ohromné riziko, které si bere na sebe, a že pokud se něco stane s dítětem, hlavně ona si to ponese celý život?
Ta porodní asistentka jí jen pomáhá při jejím rozhodnutí. Možná máte v tuhle dobu, kdy Vaše osobní štěstí převládlo nad Vaším rozumem trochu jiné rozlišovací schopnosti, ale když už se jako novinář vyjadřujete veřejně, zkuste nezapomenout, že není všechno jenom černé anebo bílé.
P.S. Já sama jsem rodila v porodnici, na porod doma bych neměla odvahu.
Romana SkořepováTak se mi zdá, milý zamilovaný JXD, že jste tentokrát poněkud přestřelil – stylem vedení rozhovoru i objektem svého rozhořčení. Jako nastávající matka jsem zásadně proti porodům doma, uvědomuji si všechna rizika, která se mohou při porodu stát, a chci, aby mé dítě mohlo v případě jakýchkoli nenadálých komplikací využít veškeré dostupné péče.
Nechci ani obhajovat pí. Königsmarkovou v souvislosti s jejím obviněním, protože nevím, co se přesně stalo. Ale v případě porodů doma jde o něco jiného, jde o vědomé rozhodnutí rodičů, za nějž si nesou plnou zodpovědnost, stejně jako tomu bude nejméně po následujících 18 let.
Z Vašeho útočného stylu jsem získala pocit, že všichni musíme (v zájmu celé společnosti asi) minimalizovat ve svém životě veškerá možná rizika. Dle této logiky bychom měli také nekouřit trávu, nevěnovat se sportu nebo nejezdit autem.V případě rozhodnutí porodit doma vede rodičky velká škála důvodů – vedle pro velkou část lidí nevysvětlitelných důvodů typu „návrat k případě“ jsou to také důvody zcela racionální, jako je např. stresující zkušenost z předchozího porodu v porodnici a chování personálu, neinformování o zákrocích na těle rodičky apod.
Rozhodnutí je záležitostí rodičů, kteří by měli být informováni o všech rizicích spojených s porodem doma. Jsou to totiž oni a jejich dítě, kdo si za své rozhodnutí ponesou zodpovědnost se všemi důsledky – dobrými i špatnými. Věřím, že pokud se přesto rozhodnou pro porod doma, vědí, proč to dělají.
Mimochodem, znám ve svém okolí dvě matky, jimž zemřely děti při porodu v nemocnici. Věřím doktorům, ale nechci přeceňovat jejich možnosti – nejsou to bohové, není v jejich moci zmoci vše.
S pozdravem, ZvědavkyněVážený pane Doležale, skoro zvažuju zda „vážený“, ten váš článek je fakt nechutný svojí formou manipulace s oslovenou paní K. i veřejností. Shoduji se s paní, že jste arogantní kretén. Pustil jste se snad, zmanipulován lékařskou lobby, do honu na čarodějnice? Postrádám zásadní otázku, proč některé ženy tedy podstupují to „šílené“ riziko a co jim vadí na českém porodnictví? Co můžou lékaři zlepšit, kde co za stejnou cenu mohou dělat lépe a mimo zavedenou rutinu? Dál postrádám údaj k vámi uvedeným statistickým faktům: kolik z těch 400–500 dětských úmrtí ročně v porodnicích mají na svědomí lékaři, kolik lékařů bylo opravdu odsouzeno, resp. kolik bylo vyplaceno odškodného (ne almužna) a kolik úmrtí se zametlo pod koberec, přikryto kolegy a právním řádem?
Když je průser, dobrý lékař je potřeba. Ale kde je zajištěna ochrana proti „Cvachům“, zbytečným výkonům nebo naopak šetření na nesprávné straně nebo před špatnými odhady diagnózy či leností? Když jste takový štěkající šťoura a inkvizitor, doštěkejte nějakého lékaře kápnout božskou, jak že to funguje v našem zdravotnictví. To je výzva.
RebekaJako vyhraněný odpůrce domácích porodů a otec dvou zdravých synů, kteří se narodili v porodnici jako „civilizovaní lidé“, bych rád připojil pár komentářů k Vašemu článku:
1. Předpokládám, že žijeme v civilizované demokratické společnosti. Pokud zákon nezakazuje domácí porody, má žena právo toto riziko podstoupit. Odsuzujete stejným způsobem např. nedostatečnou výchovu a dohled nad dětmi, které mohou kdykoliv vběhnout pod auto, vypít žíravinu nebo spadnout do drogové pasti? Bohužel/bohudík je rodič do jisté doby plně zodpovědný za zdraví/výchovu svého dítěte. Ty ženy jistě nerodí doma se záměrem užít si nějaké to dobrodružství. Prosím opakuji, že bych nedopustil, aby moje žena rodila doma. Na druhou stranu – slova o „civilizované společnosti“ – jsou trochu silná.
2. Porodní asistentky typu paní, kterou jste konfrontoval ve svém článku, bych rozhodně neobviňoval. Těch 300–400 zajímavých žen, kterým „vadí tikot nemocničních hodin“, by doma rodilo stejně a bez těchto asistentek, mortalita při domácích porodech by byla pravděpodobně vyšší. Je to pro mě stejná kategorie samaritánů jako ti, kteří chodí po ulicích a vyměňují feťákům stříkačky a jehly – taktéž pouze minimalizují rizika jevu, který nemohou odstranit.
3. Když už si občas Reflex koupím, tak záměrně vyhledávám Vaše články. Byť nepatřím mezi Vaše fanoušky, uznávám, že patříte mezi výrazné žurnalisty. Doufám, že tento článek byl pouhým výstřelkem, protože se dostáváte do kategorie „výrazný“ a vyklízíte kategorii „novinář“. Víte, že pokud chcete někoho zahnat návodnými otázkami a agresivním přístupem do kouta, tak se Vám to vždy povede.
Z mého pohledu jste dosáhl pouze toho, že paní porodní asistentka se teď v noci budí, bude ve stresu, možná udělá při své práci víc chyb a pár stovek žen, které nad domácím porodem pouze váhaly, do toho teď možná půjdou. Já vím, spousta „možná“, ale ten článek mi připadal, jako by se bavil demagog s demagogem. A uvést to stylem „paní nesouhlasila, ale stejně to otiskneme“ – to se velmi blíží bulvárním praktikám typu „Jirka Pomeje nesouhlasil, aby se erotické fotografie Ivety dostaly na titulní stránku, tak vám je sem dáváme…“
S pozdravem Zdeněk SantlerK domácím porodům nedochází primárně proto, že nedovzdělané aktivistky propagují pavědecké pověry, ale proto, že ne všechny ženy chtějí rodit v běžné porodnici. Ukřižováním I. K. se péče v českých porodnicích nijak nevylepší. (To, že dítě po porodu zůstane naživu, samo o sobě nevnímám jako ukazatel kvality a správnosti.)
Statistiky o plánovaných domácích porodech neexistují, I. K. není trestně stíhaná, váš argument s 5–6 mrtvými dětmi při domácích porodech ročně je k ničemu, protože neuvádíte, ke kolika z těch úmrtí došlo při porodech plánovaných. Jedinou věcnou informaci, která skutečně mluví proti I. K., přinesla Ludmila Hamplová: podle záchranářů nebylo dítě před jejich příjezdem resuscitováno.
Váš způsob vedení rozhovoru s I. K. je neúměrný faktům, která předkládáte, a obávám se, že vaše vlastní označení arogantní kretén by se v takovou chvíli opravdu použít dalo.
S pozdravem Magdalena Záhorová, LiberecUž hodně dlouho Reflex nečtu, neb se mně nějak přestal líbit, ale náhodou jsem uviděla na netu video „JXD se žení“ a přišlo mi, že jestli v Reflexu „pořádáte“ toto, tak už tam museli asi všichni zešílet. Tak jsem si ze zvědavosti dneska poslední číslo koupila a jeho přečtení mě přesvědčilo, že se rozhodně k jeho čtení nevrátím. Zdá se mi, že se chvílemi už hodně blížíte k bulváru a některé články už se jinak označit nedají.
Ale to jsem odbočila – Vám píšu proto, že jsem si mj. přečetla Váš rozhovor s paní Königsmarkovou. Předesílám, že nejsem zastánce domácích porodů, já bych se toho asi neodvážila, ale chápu, že jsou ženy, které prostě v porodnici rodit nechtějí, a pokud je to jejich dobrovolná volba, musí si být vědomy toho, že se dítěti může něco stát. Nefér mi připadá, že stačí, aby zemřelo jedno dítě při domácím porodu a jsou toho plné noviny a jiná média a domácí porodní asistentky jsou málem upalovány na hranici. Že v porodnicích každý týden zemře nějaké dítě (vy píšete o 400 až 500), mnohé z nich i vinou nedbalosti lékařů a jiného personálu, o tom se nikdo nedozví.
V jednom však má paní K. naprostou pravdu: když ve svém dopise šéfredaktorovi uvedla, že jste k ní byl arogantní a jednal jste hůř než estébák. Ten způsob, jakým jste s ní rozhovor vedl a útočil na ni, je opravdu otřesný a jestli se pokládáte za novináře, měl byste se nad sebou zamyslet a stydět se. Při čtení, zejména v závěru rozhovoru, mi v hlavě vyskakovala představa, jak na ni – jako při výslechu – svítíte lampou s dvoustovkovou žárovkou...
Reflex se jistě pokládá za seriózní časopis, v tom případě nechápu, jak je možné, že zveřejníte rozhovor, s jehož uveřejněním protagonistka nesouhlasila.
S pozdravem Helena Ťoková, BrnoPřečetla jsem si Váš rozhovor s paní Königsmarkovou. Váš způsob vedení rozhovoru mě natolik rozrušil, že se k tomu musím vyjádřit, ačkoli to normálně nedělám. Jsem velmi znechucena, že novinář – a ještě v tak kvalitním časopise – je schopen být natolik nestranný. Článek neposloužil dané věci, ale Vám. A to tedy přece není úkolem novinařiny.
Pokud jste se rozhodl dělat rozhovor, měl jste paní K. nechat vše vysvětlit – rozhovor přece neměl vzniknout pro to, abychom znali názor Váš, ale dotazované. Místo toho je rozhovor utkán z jakýchsi útržků beznadějných odpovědí a především z Vašich výpadů proti paní K.
Nejsem zastáncem ani odpůrcem porodů doma, jsem v tom nestranná. Bohužel mi Váš článek neposkytl žádné argumenty pro nebo proti domácím porodům. Udělala jsem si akorát představu o Vaší zášti a neobjektivnosti a o – v tomto článku – Vaší neprofesionalitě. To, jak se lidé ostře a omezenecky napadají, vidíme u leckterých politiků v médiích. Alespoň novináři (opět využívajíce média) by si měli zachovat věcnost a poslání hledat a zveřejňovat pravdu.
V tuto chvíli ještě o všem, co prozradilo Váš omezený přístup k věci, popřemýšlím a pokusím se vše zformulovat, až získám trochu nadhled. Pak vyhledám další možnost, jak dát svůj názor veřejněji najevo.
Marie SommerováS články JXD obvykle souhlasím a baví mě, moje manželka je v 9. měsíci těhotenství a nikdy bych nechtěl, aby rodila doma. Článek DOKUD NĚKDO NEUMŘE ... je ale ostudou Reflexu. Otisknout neautorizovaný rozhovor a proti vůli paní Königsmarkové je od redakce velice hrubé. Článek je o ničem, tedy kromě exhibice JXD, který s určitým názorem na domácí porody k rozhovoru přišel, se stejným odešel (jen s trochu více nablýskaným egem) a mezitím si ani nevšiml, že vlastně žádný rozhovor neudělal.
To už rovnou mohl napsat jen nějakou svou úvahu nebo esej na toto téma. Kdybych od JXD četl jen toto, tak si opravdu budu muset myslet, že je (jak sám o sobě v článku píše) „arogantní kretén“. Pokud chce někdo rodit doma, tak je to jeho věc a liberál jako JXD by to měl respektovat. Jestli toho není schopen, tak jej raději na takové rozhovory nepouštějte. Děkuji.
S pozdravem, Milan HálaJsem Vaším věrným čtenářem mnoho let, obdivuji Váš styl psaní, výběr témat apod. Ne vždy s Vámi plně souhlasím, ale plně respektuji Vaše právo na Vaše názory. Bohužel jsem četl i článek o domácích porodech. Ačkoli rozhodně nejsem jejich příznivcem, obě děti jsme rodili ve špitále, byl jsem naprosto konsternován formou článku. Přesně takhle si představuji výslech na StB, případně na gestapu.
Spadl jste do role ubožáka, který nepřipouští žádný jiný názor než ten svůj, a z pozice síly „však já to otisknu, ať se děje, co se děje“ dupete po „vyslýchané“. Pochybuji, že se ještě najde někdo, kdo bude ochoten dát Vám rozhovor.
Na Vaše skálopevné přesvědčení, že jsou porody doma životu nebezpečné, máte jistě právo. Ostatně ani já bych svoji ženu rodit doma nenechal. Ovšem používat demagogicky „statistiku“ vycházející z pár set případů a dělat z toho jakýkoli závěr – to jste všem, kdo statistice rozumějí, jen pro smích. Posbírejte data o několika desítkách tisíc chtěných domácích porodů a pak můžete relevantně srovnávat. Fascinuje mne, že editor (nebo kdokoli soudný) tento článek „pustil“. Ne snad, že by to ublížilo pověsti porodů doma nebo té paní, ale proto, že jako naprostý blbec a hulvát teď vypadáte jenom Vy (a to patrně záměrem článku nebylo).
Napadají mne jediná dvě vysvětlení: buď jste byl tak zkouřený, že jste nevěděl, co píšete (říkáte), nebo (to je asi pravděpodobnější) ten článek psal nějaký debil, který se Vám chtěl pomstít a článek přes všechny kontrolní mechanismy do časopisu propašoval. Doufám, že je to tak a že se v Reflexu podaří články od debila odhalit a zase tisknout jen ty Vaše.
S pozdravem Petr BrožV diskusích k Vašemu rozhovoru s I. Königsmarkovou jsem se dočetl, že Vám některé sympatizantky porodů doma píší rozhořčené dopisy. Já naopak vítám tento rozhovor jako ilustraci neschopnosti nejen IK (coby presidentky spolku PA pro porod doma, nevím, jak se to sdružení přesně jmenuje), ale i kterékoli porodní asistentky (PA). Nejsem porodník, tak se k péči o rodičku nevyjadřuji, nicméně péče o novorozence při porodu doma je nedostatečná. Jak jsem uvedl v reakci na internetové diskusi k článku, lze to doložit i čísly statistiky, nicméně sama IK neumí odpovědět na prostou otázku (klasiků) co dělat.
Spousta negativních reakcí na internetové diskusi k Vašemu článku je dána tím, kdo to píše. Spolek sympatizantek porodů doma a tzv. domarodek je mimořádně aktivní a velmi rychle se aktivizuje, aby reagoval na kdejaký článek o porodech vůbec, natož o porodu doma. Jejich fanatismus je poznat nejlépe na http://www.rodina.cz/diskuse146.htm. Stojí za to si prolistovat nějakých 500 příspěvku nazpět, aby byla znát nenávist toho spolku ke zdravotníkům, zdravotnictví, péči. V pozadí jsou ovšem peníze pro porodní asistentky, které by rády, aby porod doma byl hrazen jim ze zdravotního pojištění. O schopnosti spolku se aktivizovat se můžete přesvědčit na http://neviditelnypes.lidovky.cz/diskuse.asp?iddiskuse=A080921_111934_p_spolecnost_wag. Článek jsem napsal já a vyvolal tuším dvacátou nejrozsáhlejší diskusi za celou historii NP.
Takže počet negativních ohlasů na Váš článek není dán reprezentativním vzorkem populace, ale aktivizací spolku – jakéhosi roje zdivočelých včel, které vylétnou bodat za každou cenu, kdykoli někdo napíše něco o porodu doma.
Srdečně MUDr. KiliVážený pane Doležale, díky za rozhovor s Ivanou Königsmarkovou. Vaši kontroverzní žurnalistiku sleduji – přiznám se – trochu s rozpaky, přesto mě osobně těší, že se najde někdo ochotný riskovat (ve Vašem případě v mnoha různých smyslech slova), aby ukázal, že hovadiny jsou prostě hovadiny.
Je mi jasné, že případný soudní spor s I. Königsmarkovou bude přirozeně a především vítanou reklamou pro Vás a pro Reflex (což je čím dál zřejměji v podstatě totéž).
Tak jako tak – odvahu máte. A rád věřím, že právě tohle mocně přispívá k Vámi zveřejněné neproblematické orgasmicitě Vaší nastávající, kterou zdravím.
Luboš ValentaRozhovor s Ivanou Königsmarkovou DOKUD NĚKDO NEUMŘE... si můžete přečíst v Reflexu č. 35/2009.

V chatrčích rodí divoši
Jeho zkrácenou verzi V CHATRČÍCH RODÍ DIVOŠI a diskuzi k tématu najdete ZDE.
Domorodičky vracejí úder!
První várku ohlasů najdete v článku DOMORODIČKY VRACEJÍ ÚDER! (Reflex.cz, 31. 8. 2009).


Další sloupky a články Jiřího X. Doležala najdete v jeho rubrice
Z ÚHLU POHLEDU PLACATÉ ŽELVY (Reflex.cz)Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější