nahoru

Věda

9. dubna 2009 • 11:00
Osobnost XX - věda
Osobnost XX - věda
• foto: 
Reflex.cz

Moderní věda by měla znát odpověď na všechno, říká si laik. Přesto hned patnáct z osmdesáti oslovených českých vědců odpovědělo, že nejsou schopni vygenerovat pouhé jedno jméno a jeden objev...

Moderní věda by měla znát odpověď na všechno, říká si laik.
Přesto hned patnáct z osmdesáti oslovených českých vědců na otázky po nejvýznamnější osobnosti české polistopadové vědy a po nejzásadnějším vynálezu posledních dvaceti let s omluvou odpovědělo, že nejsou schopni vygenerovat pouhé jedno jméno a jeden objev.
Jedenatřicet teoretiků, badatelů i praktiků na otázky Reflexu odpovědělo, ovšem s větším či menším zdráháním: nesmíme se prý zlobit, ale budou hledat hlavně ve svém oboru; budou jmenovat hned několik převratných objevů; musíme pamatovat na to, že v další dekádě se mohou některé z dnes opomíjených objevů či publikací po dalším zkoumání ukázat jako zcela zásadní.
„Posoudit hloubku a význam poznatků a zákonitostí, které objevil každý z vědců ve svých navzájem se velmi lišících oborech, a dokonce rozlišit mezi nimi a vybrat osobu nejvýznamnější“ nechtěl nejen význačný chemik prof. Karel Ulbrich, ale ani téměř padesátka dalších; přesto se jedenatřicítka respondentů ankety celkem dvaceti hlasy shodla na osobnosti virologa prof. ANTONÍNA HOLÉHO. Jeho objevy antivirotik po celém světě léčí AIDS i žloutenku typu B a klinicky se testují nové Holého a Votrubovy přípravky, léčící rakovinu lymfatických uzlin nebo chronickou leukémii.
„Hitparádu“ osobností a objevů prosím berme s rezervou – jak napsal americký spisovatel (a biochemik) Isaac Asimov, „nejvíc vzrušující výrok, který lze slyšet ve vědě a který zvěstuje nové objevy, není Heuréka! (Našel jsem!), ale To je legrační…“.Který český vynález či objev v uplynulých dvaceti letech nejvíce ovlivnil vývoj světové vědy a přispěl k pokroku lidstva? Z nominace podle vědců i Reflexu vzešlo šest favoritů. Jaký názor máte vy? Čtěte a hlasujte v anketě JE TO VĚDA!Vědci, jejichž jména se v anketě objevila nejčastěji:


prof. RNDr. ANTONÍN HOLÝ,
DrSc., dr. hc. mult.
Chemik je ceněn zejména „pro práce v oblasti chemie nukleových kyselin a jejich využití v přípravě řady antivirových preparátů“prof. MUDr. JIŘÍ BARTEK,
DrSc., dr. hc. mult.
V Kodani a v Praze působící biolog „významně přispěl k poznání regulace buněčného cyklu u normálních a nádorových buněk“prof. RNDr. OLDŘICH JIRSÁK, CSc.
Roku 2004 se svým týmem jako první na světě sestavil stroj na průmyslovou výrobu nanovlákenprof. Ing. RUDOLF ZAHRADNÍK,
DrSc., dr. hc. mult.
„Patří k zakladatelům české kvantové chemie a zasloužil se o transformaci české vědy po r. ’89“

prof. RNDr. JIŘÍ BIČÁK,
DrSc., dr. h. c.
„Přispěl mnoha významnými pracemi k poznání exotických objektů ve vesmíru“

MUDr. JAN BUREŠ, DrSc.
Fyziolog „je v zahraničí i doma vysoce uznávaným vědcem v oblasti neurobiologie a neurověd“prof. JOSEF MICHL,
dr. h. c. mult.
Vědec dlouhodobě působící na Coloradské univerzitě v Boulderu byl opakovaně nominován na Nobelovu cenu za chemiiprof. RNDr. BLANKA ŘÍHOVÁ, DrSc.
Mikrobioložka a imunoložka spolupracovala na vývoji polymerních léčiv s cytostatickými účinky s prof. Karlem Ulbrichem

prof. Ing. dr. techn.
OTTO WICHTERLE,
DrSc., Dr. h. c. mult.
Vynálezce silonu a kontaktních čoček také „přispěl k transformaci české vědy“


Který český vynález či objev v uplynulých dvaceti letech nejvíce ovlivnil vývoj světové vědy a přispěl k pokroku lidstva? Z nominace podle vědců i Reflexu vzešlo šest favoritů. Jaký názor máte vy? Čtěte a hlasujte v anketě JE TO VĚDA!