
Plné hnízdo představuje osvětu v nejlepším smyslu toho slova, tedy právě to, co patří mezi hlavní úlohy veřejnoprávní televize. Nejde o observaci, časosběrné pozorování různých pěstounských rodin, nýbrž plnohodnotný „manuál“, který se snaží téma osvojování a výchovy dětí ukázat ze všech stran. Česká televize ho příznačně natočila ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí a s kraji České republiky.
V každém z dílů sledujeme jednu rodinu v jednom z krajů. Rodiny mají různé konfigurace – osvojené děti se v nich míchají s biologickými, rodiče můžou žít v manželství, být nesezdaní i single... Liší se místní dispozice (velkoměsto, vesnice...) a samozřejmě i osobnostní nastavení protagonistů. Například máma Veronika z Ústeckého kraje je živel a vyznává spíš intuitivní přístup, zatímco Apolena z Prahy hodně přemýšlí nahlas a dílčí problémy analyzuje; Hana z Jižní Moravy se zase nechává hodně vést vírou.
Osvětová rovina spočívá v tom, že všechny aspekty pěstounské péče, na něž kamera u jednotlivých rodin narazí, komentují „mluvící hlavy“ psychologů, terapeutů, lektorů a dalších expertů. Někdy to mluvení od stolu působí trochu přechytřele, ale s přibývajícími díly se skládačka témat spojuje do uceleného obrazu. Kde a jak můžou rodiny žádat o státní podporu, jak si poradit se sourozeneckou žárlivostí, jak při výchově pomáhají kroužky...
Vedle otevřenosti dokumentovaných rodin je tak třeba ocenit právě dramaturgickou pečlivost, s níž se dílčí témata propojují v celek. I skrze opakující se situace (společné vaření, jídlo, výlety…) postupně vyvstávají obecné principy trpělivosti, tolerance a otevřenosti, které pěstounství přesahují a týkají se výchovy dětí obecně.
Plné hnízdo natočili zkušení dokumentaristé Linda Kallistová Jablonská, Ivana Pauerová Milošević, Adam Oľha a Martin Páv. Půlhodinové díly jsou postupně uváděné na kanálu ČT1 a posléze jsou k vidění na iVysílání České televize.