Video placeholde

Alarmující zpráva o zemi s nemravným dluhovým byznysem: Půjčíte si 120 tisíc, vrátíte sedmkrát tolik

Infiltrátorka Martina se s kamerou skrytou v termohrnku a broži dostává do světa české exekuční džungle tak blízko, jako se to nikomu před ní ještě nepodařilo. Půjčuje si za zoufale nevýhodných podmínek peníze, nechává se najmout do call centra v oddělení pohledávek nebankovní společnosti. Jde taky nakupovat levňoučký, protože zabavený majetek na největší exekuční dražbu v zemi. Šestidílný detektivní seriál České televize V exekuci, jehož první díl odvysílala ČT ve středu 1. března, pomocí čtyř příběhů čtyř zadlužených Čechů ukazuje nejen možnou cestu z dluhové pasti, ale hlavně špatně nastavený systém exekucí u nás.

Kreativní producentka ČT Kateřina Ondřejková, autorka námětu a dramaturgyně V exekuci, měla ambici vymyslet detektivku o hrdinech v dluzích už před osmi lety. Původně přemýšlela o hraném seriálu, kde hlavním hrdinou bude místo kriminalisty finanční poradce, jenž v každém díle rozplétá nikoli vraždy, ale chapadla dluhové spirály. Vzhledem k dlouhému časovému rozpětí jednotlivých případů (dostat se z dluhů trvá většinou léta) ale nápad odložila. Až po čase začala uvažovat o dokumentárním formátu, kde by vystupovali skuteční lidé s reálnými dluhy. Kontaktovala tedy dluhovou specialistku Barbaru Halířovou z organizace Člověk v tísni i další odborníky, kteří jí popsali modelové situace českých dlužníků; ti většinou jen stále dokola splácí úroky a nikdy se nedostanou k jistině. 

Pak oslovila režisérky Barboru Chalupovou a Ivanu Pauerovou Miloševičovou: první je spoluautorkou ceněného investigativního dokumentu o zneužívání dětí na internetu V síti (2020, spolu s Vítem Klusákem) a také Zákona lásky (2021) o tom, proč v ČR stále nemáme manželství pro všechny, tedy i pro gaye a lesby. Ivana má zase dramaturgickou i režijní zkušenost s pořady vyprávějícími lidské příběhy. „Chtěla jsem vymyslet projekt pro široké publikum, proto jsem hledala spolupracovníky, kteří mi pomohou vybudovat atraktivní, mainstreamový formát,“ sumarizuje Ondřejková a dodává: „Začaly jsme se takto ve třech scházet a kombinovat důležité linky, včetně detektivní a investigativní.“

Z jejich schůzek vznikl postupně poměrně unikátní mix několika formátů: dokumentární sociální detektivka se skrytou kamerou. Jak to celé funguje, pochopíte hned v prvním díle s názvem Jak vznikají dluhy. Tehdy do děje vstupuje infiltrátorka Martina, která si jde s reálným dlužníkem, stavbyvedoucím Karlem půjčit peníze, které by jim nikdo půjčit neměl: ona je hraně těhotná, on má 8 exekucí. Obchodní zástupkyně dotyčné firmy to ale nakonec „nějak udělá“: Karel si sice peníze půjčit nemůže (během nerozvážného mládí si udělal dluhy u zdravotní pojišťovny a dopravních podniků), ale dostane je k dispozici Martina, i když je ve vysokém stupni těhotenství. Fiktivní pár si půjčuje 20 000 korun a už teď ví, že musí vrátit 36 000. Než se ale za obchodní zástupkyní zavřou dveře, zůstane jim doma pouze 17 000, protože ta si rovnou odnesla první splátku. 

A jak dopadnou Jana, Zora i Alena, další reálné dlužnice, které jsou v exekuční pasti více či méně nevinně? Více se dozvíte v dalších dílech záslužného seriálu V exekuci, v tomto novém vydání videopořadu Seroš X i v tištěném Reflexu, který vychází ve čtvrtek 2. března.

Reflex 9/2023