Pacienty nemůžeme poslat „k šípku“, zabíjí nás papírování, říká lékařka z maloměsta | Reflex.cz
nahoru

Pacienty nemůžeme poslat „k šípku“, zabíjí nás papírování, říká lékařka z maloměsta

ula, blesk.cz15. května 2018 • 09:20
Kateřina pracuje jako lékařka na malém městě
Kateřina pracuje jako lékařka na malém městě
• foto: 
Andrea Ulagová

Kateřina Javorská pracuje v Novém Městě nad Metují jako praktická lékařka. Svoji ordinaci sdílí se svým manželem, se kterým v necelém desetitisícovém městě vychovávají čtyři děti. Spolu objíždějí i okolní vesnice a jak sama přiznává, ordinační hodiny pro lékaře z malých měst a vesnic prakticky neexistují. Kateřina si na svou práci nestěžuje, vadí jí ale papírování, kterého je stále více a lékařka se tak nemůže plně věnovat pacientům a hlavně sebevzdělávání.

Kateřina Javorská je jednou z mála lékařek, která se vydala pracovat z velkého města do malého. Pracoval tu totiž její manžel, původně záchranář, se kterým se nyní dělí o ordinaci. Po promoci ordinovala jako praktická lékařka v Praze, tak může porovnávat.

„Pražští pacienti mají určitě ten přístup k péči jednodušší – mohou být delegováni do sekundární péče mnohem jednodušeji. Lékař v malém městě nebo na vesnici musí mít ke svým pacientům blíž, pokud je třeba, tak za nimi vyjet do přirozeného prostředí,“ řekla doktorka Javorská pro Blesk Zprávy.

Jeden o voze, druzí o koze aneb Když prezidentští kandidáti odpovídají na otázky, které…

Podle předsedy Pracovní skupiny venkovského lékařství Společnosti všeobecného lékařství Davida Halaty se příliš mladých lékařů na vesnice a malá města nehrne. „Bohužel hrozí, že za pár let nebudou na vesnicích žádní lékaři. 17 procent lékařů je starších 65 let a většina z nich ordinuje právě na vesnicích,“ uvedl David Halata, který sám ordinuje v malé obci na Valašsku.

Doktorka Javorská přiznává, že nové pacienty momentálně nepřijímá. A co pracovní doba?

„V momentě, kdy jsem ve městě a okolí, tak já pracuju pořád, takže nemohu přesně definovat pracovní dobu, protože potkáváte své pacienty běžně – ve svém okolí, v krámu a oni se na vás obrací, a vy je nemůžete poslat ‚k šípku‘, protože oni ve vás vidí autoritu a někoho, na koho se můžou obrátit v každé situaci, a s tím počítám,“ uvádí lékařka, která musí práci skloubit s péčí o čtyři děti.

Celý rozhovor a video najdete zde >>>

Funkce nejdřív, lidi to přece zaplatí aneb Kolik sněmovních místopředsedů Česko…
Martin Mejstřík: Proč se studentský vůdce roku z 1989 živí utahováním šroubků koloběžek

ula, blesk.cz
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější