nahoru

Minulou neděli se dožil devadesátky, tuto neděli autorizoval rozhovor pro příští číslo Reflexu

Marek Gregor 28. srpna 2016 • 14:30
Malíř Pavel Brázda na zahradě před svou vinohradskou vilou autorizuje rozhovor pro Reflex (neděle 28. srpna 2016)
Malíř Pavel Brázda na zahradě před svou vinohradskou vilou autorizuje rozhovor pro Reflex (neděle 28. srpna 2016)
• foto: 
Marek Gregor

Před patnácti lety se malíř Pavel Brázda kolegovi Petru Volfovi pro Reflex svěřoval: „Dovedu být k sobě dost přísný. Jinak jsem spíš hédonik a oddávám se rád, ale vždy s mírou a s plným vědomím všem tělesným požitkům od jídla přes pití až ke všem dalším. Dbám na to, aby žádný z mých údů nezakrněl, jak by se stalo, kdyby je člověk přirozeným způsobem nepoužíval."

"Funguju dál naprosto bezvadně i v jiných ohledech, takže přestože jsem typ manicko-depresívní, opustily mě bývalé hluboké deprese… Ačkoliv - vzpomínám si, že když jsem na konci války s mámou navštívil psychiatra, psal mi do papírů diagnózu: schizofrenie. Od té doby jsem natolik psychicky zdráv, že jsem mezi umělci, kteří bývají zpravidla velcí cvoci - od Jirouse po Knížáka -, důvodně považován za normálního rozumného člověka.“

Letos jsme s Pavlem Brázdou na tenhle dávný rozhovor navázali a probrali jeho dávnou fascinaci duněním automobilových motorů. Vztah ke komunismu, včetně toho k Vítězslavu Nezvalovi, kterého přesto považuje za jednoho z největších básníků. Na přetřes přišlo i křesťanství, ke kterému jako humanista a ateista nemá moc vlídný vzah. I na důvod vrácení státního vyznamenání na protest proti podpoře Miloše Zemana rodinou tehdejšího prezidenta Václava Klause došlo.

Celý rozhovor si přečtete v Reflexu číslo 35, který vyjde ve čtvrtek 1. září.

 

Diskuse ke článku