nahoru
Premium Rozhovory

Jsem bílý muž a už mi bylo čtyřicet, říká choreograf a muzikant Frédérick Gravel

Veronika Bednářová 11. října 2022 • 06:30
Kanaďan Frédérick Gravel
Kanaďan Frédérick Gravel
• foto: 
Brianna Lombardo

„Mám tři problémy: kapitalismus, patriarchát a otázku, jak je možné, že nás umění nedokáže zachránit,“ říká Kanaďan Frédérick Gravel, choreograf, muzikant a světelný designér, jedna z hlavních hvězd letošního, 27. ročníku mezinárodního festivalu současného umění 4+4 DNY V POHYBU. Ve vtipné sólové performanci s živou hudbou Strach a hamižnost se Gravel nemotorně snaží krotit vlastní úzkost a navazovat spojení se současným světem, kterému moc nerozumí. I přes všechnu tu existenciální krizi se ale skvěle pobavíte – v pátek 14. a v sobotu 15. října v pražském Divadle Archa.

Strach a hamižnost je nejen taneční kus, ale také živý koncert. Nechtěl jste být v mládí rockerem?

Samozřejmě že jo! Jako každý teenager! Zpívat v kapele se mezi kamarádama tehdy rozhodně jevilo jako normálnější činnost než tančit ve studiu. Muzika byla důležitá součást mého života, přitahovala mě síla a energie rockových koncertů, kapelu jsme měli už od dvanácti. Bylo snadné snít si, že až vyrostu, budu rockovej nebo punkovej muzikant…

Jak se k tomu přidal tanec?

Začal jsem tančit, když jsem byl úplně malý, celkem přirozeně, protože maminka učila v taneční škole. Nikdo se mě na nic neptal, zkrátka jsem tam chodil a bylo. Přece nebudu sám doma, když je ona v práci. Byl jsem stydlivé dítě, rozhodně jsem netoužil tančit sóla, ostatně tehdy to ani nikoho nenapadlo. Zpětně ale považuju za důležité, jak skvělá učitelka máma byla. Stála o to, aby se tanec stal vášní pro co nejvíc lidí, takže ve svých kursech často používala pop-music a moderní taneční styly, bavil ji jazz i swing, moc ji neužilo na techniku, šlo jí hlavně o skupinový zážitek. Vrhala kolem sebe takový galimatyáš vlivů, každý si v něm našel to svoje a všichni byli v pohodě. Když jsem pak ve dvaceti odešel na taneční akademii, rozhodně jsem nebyl klasicky vyškolen, neměl jsem za sebou jedinou hodinu baletu!

 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.