nahoru

Situaci jsme zvládli, tvrdí o práci meteorologů v době tornáda na Moravě ředitel ČHMÚ Mark Rieder

Angelika Bazalová 23. srpna 2021 • 18:20
Situaci jsme zvládli, tvrdí o práci meteorologů v době tornáda na Moravě ředitel ČHMÚ Mark Rieder
foto: ČTK / Michal Krumphanzl

V rozhovoru pro Reflex kritizovala meteoroložka České televize Barbora Tobolová postupy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v době tornád na jižní Moravě. Současně podrobila kritice činnost celé této instituce. Na její slova reaguje ředitel ČHMÚ Mark Rieder.

Myslíte si, že vaše tiskové oddělení v době ničivých tornád si­tuaci zvládlo?

Byli jsme kritizováni, že jsme tiskovou zprávu vydali ne v pátek, ale až v pondělí. Já ale musím zdůraznit, že tohle není naším hlavním posláním. Tím je předat informace IZS, aby ochránil obyvatele, a tam jsme naše poslání splnili. Informovanost po té události je až druhotná. Nicméně i tak my jsme během toho inkriminovaného víkendu dali 160 rozhovorů novinářům. To, že ČT událost pokrývá vlastními zaměstnanci, je zcela v pořádku, protože od toho tam ty meteorology má. My máme na Českou televizi červenou linku. To znamená, že potřebuje-li tamní meteorolog cokoliv zjistit či upřesnit, zvedne telefon a doptá se. Tady sedí meteorolog v nepřetržité službě. My teď zpracováváme finální hodnocení, ale jsme přesvědčeni, že jsme v tomhle neselhali. Naši lidé přijeli na místo v sobotu dopoledne a začali mapovat rozsah tornáda, abychom pak mohli vypracovat podklady pro dotčená ministerstva a další orgány státní správy, které potřebují od nás potvrdit, k čemu došlo.

Neměli tam jet hned, když k události došlo ve čtvrtek večer?

A co by tam viděli? Nás zajímá meteorologický jev a ten už byl pryč. Naším úkolem není mapovat na místě, jak byl pás, kudy prošlo tornádo, široký a jak dlouhý.

Tak mě by třeba jako novinářku napadlo uspořádat bezprostředně poté tiskovku a tam říct všechno, co v tu chvíli víte.

Uspořádat tiskovku na místě, to je věc pro IZS, ne pro nás, naší prací je dělat předpovědi a vydávat výstrahy. Ale máte pravdu, příště to tak uděláme. Teď je každý chytrý jak hodiny, co všechno jsme měli udělat jinak, ale my jsme zpravidla pod přesně obrácenou kritikou, a to – že varujeme moc.

Budete po zkušenosti s tornádem, což byl zcela mimořádný jev, něco měnit ve způsobu předpovědi?

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz