nahoru

Média mají být svobodná, ale musí cítit odpovědnost, říká ekonom a analytik Karel Kříž

Bohumil Pečinka 28. dubna 2020 • 20:30
Média mají být svobodná, ale musí cítit odpovědnost, říká ekonom a analytik Karel Kříž
foto: Zbyněk Pecák

Ekonom a bývalý novinář Karel Kříž (59) je známý svými nekompromisními názory na řadu věcí. Jak vidí roli médií v éře nouzového stavu?

Mediální situaci kolem koronaviru jste v rozhovoru pro časopis Echo označil jako blamáž. Proč?

Protože to blamáž je. A s postupem času se bude jen prohlubovat. Jsme svědky mimořádně kampaňovitého rozdmýchávání hysterie – někdy i okřikování – i široké eliminace disentních odborných názorů, které se do kampaně nehodí a vybočují z momentálních oficiálních představ zkázy. Nemluvě o rétorice: „Boj s koronavirem“, „mobilizace sil“, „uzavření hranic“, „válka“.

Co se podle vás v Česku děje?

Jak víme, v Česku denně zemře na různé choroby nebo jenom tak stářím 305 osob. Opakuji: Denně. A s koronavirem u nás z těch tří stovek, tedy rozumějme si přesně: s koronavirem, nikoli na koronavirus, umírá tak šest až sedm lidí za den.

Podle svědectví lékařů jde v naprosté většině případů, ne-li dokonce výlučně, o lidi, kteří mají více chorob a vysoké stáří a v nejbližší době by na ně bohužel zemřeli tak jako tak. Přes všechny problémy v některých západních metropolích nelze říct, že by v posledku tento virus byl více život ohrožující než běžná chřipková epidemie.

Máme za sebou čtyři měsíce koronaviru a v celosvětovém měřítku i u nás doma je ve srovnání s běžnou chřipkou poměr zemřelých s tímto onemocněním sotva 1:5. Dvacet procent. Tedy humbuk. Roztleskávaný humbuk, jenž nás všechny přijde draho. A to i v podobě skutečných četných úmrtí lidí, kteří by nezemřeli, pokud by zdravotnictví teď fungovalo normálně, úmrtí na různé záněty, sepse, od zubů po slepé střevo.

Jaké odhadujete ekonomické ztráty?

Jen v České republice může jít o 30 miliard korun týdně. To zatím dohromady za sedm týdnů dělá kolem 200 miliard. Tyto peníze budou nakonec chybět i ve zdravotnictví. Skoro celý „Západ“ je předlužen, a pokud si někdo z laiků myslí, že se z toho „vypnutí“ ekonomiky rychle vylížeme, že si prostě bez okolků natiskneme peníze, je na omylu.

Tisknout peníze a cpát je do ekonomiky hlava nehlava je sice lepší než nedělat nic, ale je to fakt opatření z nejvyšší nouze. Něco jako tracheostomie, rozříznutý krk, když se člověk dusí. Nic dobrého nám tištění peněz do budoucna nepřidá, pouze odvrátí bezprostřední kolaps. Jestli to mediální šílenství, se kterým se vezou vlády, bude pokračovat, nakonec bude v sázce i demokratický režim.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.