nahoru

V Sýrii začíná útok na Rakku, hlavní baštu Islámského státu

Markéta Kutilová, Jarmila Štuková, Lenka Klicperová 7. listopadu 2016 • 15:30
V Sýrii začíná útok na Rakku, hlavní baštu Islámského státu
foto: Lenka Klicperová, Markéta Kutilová, Jarmila Štuková

Město Rakka, baštu islámského státu v Sýrii, budou dobývat Syrské demokratické síly za podpory koalice, zejména USA. To, o čem se dlouhou dobu spekulovalo, oznámili v neděli velitelé operace „Hněv Eufratu“, pod niž dobytí Rakky spadá.

Do Rakky se stahují bojovníci ISIS ze Sýrie i z Iráku a podle odhadů jich tam teď je Rakce kolem 4500. Jejich číslo však může vzrůst na několikanásobek, protože ISIS ztrácí své území jak v Sýrii, tak v Iráku.

„Ofenzíva na Rakku začala včera, kdy jsme už dobyli několik vesnic v okolí,“ prohlásila velitelka Džihán Šik Ahmadová. Podle ní půjde na Rakku kolem 30 000 vojáků SDF. Až 80 % procent z nich tvoří Arabové, z velké části právě z Rakky a okolí.

Syrské demokratické síly se připravují na útok na Rakku, baštu Islámského státu.VIDEO Lenka Klicperová, Markéta Kutilová, Jarmila Štuková

„Jsem přímo z Rakky, můj dům obsadili příslušníci ISIS. I s rodinou jsme z Rakky uprchli a teď se vracím, abych osvobodil moje město. Ani nemůžu vyjádřit, co cítím,“ řekl nám při odjezdu na frontovou linii velitel jedné z arabských jednotek Sálih.

Rakku obsadili teroristé z ISIS v roce 2013. Ve městě dnes žije zhruba 300 000 civilistů, zejména sunnitských Arabů.

Ofenzíva na Rakku začíná v době, kdy v sousedním Iráku pokračuje dobývání města Mosul iráckou armádou a kurdskými pešmergy za podpory ší’itských proíránských milic Hašd aš-Šaabí. I tuto operaci podporuje koalice svými leteckými údery.

Syrské demokratické síly (SDF) jsou koalice 32 vojenských skupin bojujících proti ISIS na severu Sýrie. Jejich součástí jsou i křesťanské, turkmenské a arabské milice, přičemž součástí křesťanských a kurdských milic jsou i ženské jednotky. Hlavní silou SDF jsou kurdské Lidové obranné jednotky (YPG) a YPJ (Ženské obranné jednotky).

SDF nedávno osvobodily od nadvlády ISIS i město Manbič. Zásadní roli také zde sehrála podpora koalice v čele s USA.

Markéta Kutilová, Jarmila Štuková, Lenka Klicperová


Klíčová slova: sýrie, islámský stát, RakkaDiskuse ke článku