Za službu v cizích ozbrojených silách a plenění v prostoru válečných operací hrozí bývalému vojákovi až dvacet let vězení, případně výjimečný trest

Za službu v cizích ozbrojených silách a plenění v prostoru válečných operací hrozí bývalému vojákovi až dvacet let vězení, případně výjimečný trest Zdroj: ČTK / Kateřina Šulová

Za službu v cizích ozbrojených silách a plenění v prostoru válečných operací hrozí bývalému vojákovi až dvacet let vězení, případně výjimečný trest
Za službu v cizích ozbrojených silách a plenění v prostoru válečných operací hrozí bývalému vojákovi až dvacet let vězení, případně výjimečný trest
Za službu v cizích ozbrojených silách a plenění v prostoru válečných operací hrozí bývalému vojákovi až dvacet let vězení, případně výjimečný trest
Za službu v cizích ozbrojených silách a plenění v prostoru válečných operací hrozí bývalému vojákovi až dvacet let vězení, případně výjimečný trest
4
Fotogalerie

Čech se u soudu zpovídá z rabování na Ukrajině. Kořistí se chlubil, vypověděli svědci

Sedmadvacetiletý bývalý voják Filip Siman je obžalovaný, že při nelegální službě v ukrajinské armádě při průzkumech bral padlým vojákům i civilistům drahé kovy, šperky či elektroniku. Za službu v cizích ozbrojených silách a plenění v prostoru válečných operací mu hrozí až dvacet let vězení, případně výjimečný trest. Městský soud v Praze vyslechl další dobrovolníky, kteří se Simanem v jednotce sloužili. Ti vypověděli, že se Siman otevřeně o sebraných věcech bavil s dalšími členy jednotky. Další jednání jsou nařízená na začátek srpna.

Bývalý voják Filip Siman podle obžaloby vycestoval na Ukrajinu v březnu 2022, ačkoli neměl povolení prezidenta přidat se k ozbrojeným silám cizího státu. Doplnil dobrovolnický ozbrojený batalion Karpatská Siče, který je podřízený Silám teritoriální obrany Ozbrojených sil Ukrajiny. Prošel základním výcvikem, stal se i velitelem jedenáctičlenné skupiny dobrovolníků, se kterou se vydal ze základny v Kyjevě do měst Irpiň a Buča. Tam měla skupina hlídkovat v zákopech a dělat takzvané začišťovací práce.

Podle obžaloby nejel jen pomáhat zemi napadené Ruskem, ale také se obohatit. Údajně si totiž v průběhu operací začal přivlastňovat majetek padlých vojáků i civilistů. Mimo jiné se má jednat o zlaté a stříbrné investiční slitky, šperky, hodinky, zbraně či sluneční brýle značky Gucci. Ponechal si také dýchací masku ze zničeného letounu Antonov AN-225 Mrija.

Za plenění byl dokonce zadržen ukrajinskými bezpečnostními složkami v dubnu, tedy měsíc poté, co do země přijel. Po propuštění z vazby se vrátil zpět do Česka. Za přečin služby v cizích ozbrojených silách a plenění v prostoru válečných operací mu hrozí trest vězení ve výši osmi až dvaceti let, případně i výjimečný trest.

Siman vinu samozřejmě odmítá. Sice si uvědomoval, že nemá povolení prezidenta, ale bránil se, že vycházel z prohlášení premiéra Petra Fialy (ODS). Ten v březnu 2022 uvedl, že lidem, kteří odjedou bojovat na Ukrajinu, bude garantovaná beztrestnost abolicí.

„Není pravda, že bych využil své postavení k rabování,“ řekl Siman před soudem. Prý si neuvědomoval, že jednal protizákonně. Krádeže věcí pak zdůvodňoval různě. Brýle Gucci podle něj byly vzpomínkou na padlého kamaráda, dýchací maska pak měla být důkaz, že na Ukrajině byl. Dobrovolníkům přitom ukrajinská armáda podala instrukce, že brát majetek padlým Ukrajincům je přísně zakázané.

Při zatčení byl zmlácený

Svědci, kteří sloužili ve stejné dobrovolnické skupině, vypovídali, že se Siman chlubil zlatými a stříbrnými slitky s tím, že si vydělá ve válce spoustu peněz.

„Nacházeli jsme iPody, hodinky a podobně. Filip často přišel z akce s úsměvem, že něco našel. Jednou se ve společné místnosti bavil s dalším členem skupiny o tom, jak Filip skladuje pod postelí bezpečnostní schránku zelené barvy, ve které mělo být stříbro a zlato. Osobně jsem ji neviděl. Viděl jsem u něj prstýnky a řetízky, ty si házel do své černé taštičky, kterou měl neustále u sebe,“ vypověděl člen skupiny Jakub Š.

Podotkl, že se Siman také chlubil prstenem, se kterým se fotil, a někde získal zlaté brýle, které při příjezdu na Ukrajinu určitě neměl. „Buď jedu někam pomáhat, nebo vydělávat, obojí přeci nejde,“ řekl Jakub Š. Siman se při jeho výpovědi tvářil zmateně a nechápavě, jako by nemohl uvěřit, co jeho bývalý spolubojovník před soudem říká.

Jakub Š. vypověděl, že nakonec Simana a jednoho dalšího člena skupiny zatkla ukrajinská armáda kvůli podezření z pašování granátů zpět do Česka. Jeho kolega byl totiž zadržen s kufříkem, v němž měl 11 granátů a 11 roznětek k nim. Kufřík mu údajně dal Siman.

„Objevila se videa, kde byli očividně zmlácení a ne jen jednou,“ podotkl Jakub Š. Podobně vypovídali i další členové jednotky, podle kterých ukrajinští vojáci Simana při výslechu bili.

Další svědek Jurij R., který působil jako předkladatel, potvrdil, že Filip Siman stál v čele skupiny. Podle něj občas někteří členové skupiny přinesli něco z průzkumů, ale údajně předměty pak odevzdávali vedení, případně se „ dovybavovali“, když například někdo ze skupiny neměl dostatek oblečení. „Neviděl jsem, že by někdo ze skupiny bral něco z cizího domu pro sebe,“ odmítl Jurij.

Chtěl prodávat granáty

Další Čech, který odcestoval na Ukrajinu k dobrovolnickým vojenským skupinám, Matěj P. se se Simanem seznámil na základně v Kyjevě. Siman ho učil zacházet se zbraněmi, nikdy spolu ale nebyli v jednotce. Matěj P. potvrdil, že nikdo si nedovolil brát věci ukrajinských civilistů, maximálně si vzali nějaké matrace či oblečení, pokud je nutně potřebovali.

Matěj P. se ale spřátelil ještě s jedním členem Simanovy jednotky, od kterého se dozvěděl, že Siman s dalším vojákem byli odvezeni na výslech ohledně pašování granátů. To pro něj nebylo tolik překvapivé. „Když jsme ještě byli v Kyjevě, tak jsem přímo slyšel, jak Filip po jednom ze svých návratů z Irpině říká jinému dobrovolníkovi, že by se granáty daly vozit na hranice se Slovenskem a prodávat,“ komentoval.

Simanova bývalá přítelkyně policii řekla, že se jí obžalovaný svěřil, že vzal jeden zlatý plátek. „Neříkal mi, že by zcizil něco dalšího kromě toho plátku, což mu dovolil velitel. Dostal na hubu, protože měl okrádat Ukrajince. Říkal mi, že mu jiní vojáci naházeli brýle Gucci a další věci. Ukončila jsem s ním vztah tři dny po tom, co ho zavřeli, protože mě celé tři roky podváděl,“ přečetla soudkyně Hana Krestýnová její výpověď.

Soudkyně také přehrála video, které Siman sdílel na sociální síti LinkedIn. Na něm obviněný ze svého pohledu točí procházení polorozbořeného bytu pravděpodobně na Ukrajině. Na jeho konci je vidět, jak při průchodu obydlím šlape na čtečku knih, kterou pak bere s sebou. Čtečka je přitom uvedena v obžalobě jako jedna z věcí, které při rabování sebral.

Obhajoba navrhla vyslechnout další svědky, čemuž soudkyně vyhověla. Jednání tak bude pokračovat 5. a 6. srpna.