nahoru

Ani dva roky po katastrofě nevíme, kdo Bečvu otrávil. Stát fatálně selhal

Adéla Knapová 26. listopadu 2022 • 07:00
Video se připravuje ...
Z fotografií je zjevné, jak vzdálený od místa úhynu ryb je takzvaný rožnovský kanál a kde se nachází oficiálně kanál z DEZA. Také je viditelné jak se voda na jezech mísí - teorie vyšetřovatelů, že se toxické látky držely víc než tři kilometry jen u pravého břehu a ryby u levého, nedává nejen podle místních nejmenší smysl. Velký tovární komplex je chemička DEZA
• video: 
Jan Husák

Protože se odpovědné státní orgány ani nepokusily v den katastrofy 20. září 2020 zajistit přímé důkazy u výpustí možných zdrojů znečištění řeky Bečvy, nebudeme zřejmě nikdy vědět, co způsobilo jednu z největších ekologických katastrof našich novodobých dějin.

“Jakmile kauza vypukla, naivně jsem doufal, že právo a spravedlnost budou konat. Po dvou třech týdnech, kdy se nic moc nedělo, spíš to začínalo smrdět, hlavně kolem DEZA, jsem do toho začal vrtat. Postupně mi taky došlo, že dokud si lidé nebudou moct představit, jak Bečva vypadá, těžko pochopí, proč je teorie o otravě z rožnovského kanálu víc než nepravděpodobná,” vysvětluje Jan Husák, co ho vedlo mimo jiné k natočení videa dotčené části řeky Bečvy z dronu.

Příroda si poradila

Jan Husák je vystudovaný geograf a biolog a lokální valašskomeziříčský patriot. To on spoluorganizoval kvůli otrávené Bečvě demonstrace ve Valašském Meziříčí nebo občanské pochody podél Bečvy, stojí také za iniciativou Otrávená Bečva nám není lhostejná a aby se na katastrofu na řece nezapomnělo, začal pořádat festival Envirofest.

“Letos jsem třikrát splouval Bečvu a život je tam už obnovený. Což je dobrá zpráva. Příroda si dokáže pomoct sama. Pár dnů po katastrofě přišla dvakrát po sobě velká voda, která Bečvu laicky řečeno vyčistila a mohl začít nový život. Bylo to až symbolické, že příroda řekla - tak takhle ne. Ale jinak?” Jan Husák se zadívá od zápraží jejich rodinné roubenky na kopec na protějším horizontu, mezi ním a námi, tam dole, kam odsud nevidíme, protéká rožnovská část Bečvy.

V neděli 20. září před dvěma lety někdo dosud neznámou látkou otrávil její valašskomeziříčskou část. Z do té doby jedné z nejživějších středoevropských řek se stal mrtvý tok.

Hlavním a prvním podezřelým byla valašskomeziříčská chemička DEZA z holdingu Agrofert tehdejšího premiéra Babiše. Šetření policistů se ale zaměřilo - jako důvod se bohužel nabízí nepřímý nátlak Babiše a jeho ministra životního prostředí Brabce, jež vzápětí po medializaci katastrofy prohlašoval, že DEZA je bez viny a že ji vyšetřovatelé už z vyšetřování vyloučili - na jiné možné původce masivní otravy. Nakonec ukázali na rožnovskou firmu Energoaqua a její takzvaný rožnovský kanál.

Podezřelá DEZA

I když se místní i odborníci proti teorii, že řeku otrávil rožnovský kanál, ostře ohrazují, protože to podle nich odporuje všem fyzikálním i chemickým zákonům, policie firmu obvinila a nyní je kauza u soudu.

Soudkyně přitom spis vrátila žalobci k došetření s nebývale velkým počtem zásadních připomínek. Žalobce se proti tomu ohradil a krajský soud mu dal zapravdu - a tak se zřejmě na konci ledna začne proces, jež slibuje cokoliv, jen ne nalezení a usvědčení viníka.

“Ta kopaná mezi soudem a kriminalisty je podle mě jen habaďůra. Od začátku se ukazovalo, že se ani nesnažili zajistit důkazy. Babiš a jeho ministr Brabec sice hodně křičeli, že je to kampaň, ale faktem zkrátka je, že DEZA patří do Babišova holdingu. A i když se snažili všechny přesvědčit, že jeho chemička za nic nemůže, tak podezření zůstane i kvůli té fenolové havárii, co tam měli právě v době, kdy byla řeka otrávená. Rozhodně je to víc pravděpodobné, než že je viníkem EnergoAqua,” říká Jan Husák.

Stejně jako ostatní, kteří se o Bečvu zajímají, nebo v jejím okolí žijí a s nimiž jsme měli možnost za poslední dva roky o katastrofě mluvit, dodává, jak ho štve, že nebyla vyvozena žádná osobní odpovědnost. Systém podle něj naprosto selhal. A nejen tehdy. Nečinnost trvá dodnes. 

“Dlouho jsem doufal, že se objeví nějaký insider a odhalí pravdu. Ale bohužel. Kdyby se nedala dohromady místní občanská společnost a média plus pár politiků, myslím, že by už Bečvu dávno vzala voda. Ale my to nenecháme být. Protože otrávená Bečva nám není lhostejná,” říká.

Co skutečně o ekologické katastrofě na řece Bečvě víme a jak se od té doby změnila ochrana vod se mimo jiné dočtete v příštím ReflexuKlíčová slova: řeka, ekologie, Bečva


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.