
Přestože podle insiderů, kteří se osobně angažovali ve vyjednávání Terezina propuštění, zněla dohoda jasně – hned po opuštění vězení bude dopravena na území ČR-, realita je jiná. Tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová Reflexu sdělila: „Česká občanka zatím zůstává v Pákistánu. Náš zastupitelský úřad v Islámábádu usiluje o výjezdní povolení – tak, aby se mohla co nejdříve vrátit. Další podrobnosti nemůžeme sdělovat.“
Pákistánší celníci se tento týden nečekaně rozhodli podat proti propuštění české pašeračky odvolání. Co se dělo s Terezou po osvobození před více než měsícem a hlavně to, jak nyní hodlají v její kauze postupovat zástupci Česka v Pákistánu, nelze nikde zjistit, případně ověřit. Je to částečně úmysl. Nejen z bezpečnostních důvodů (Tereza je svědek v případu gangu pašeráků, pro který do Pákistánu dopravovala opakovaně zásilky), ale také z osobních (rodina požádala MZV ČR o informační embargo) a zdravotních (pobyt ve vězení, kde panují výrazně jiné zdravotní i bezpečnostní standardy než v Evropě, zanechal stopy nejen na její psychice).
Účelové mlžení
„Jednou z podmínek pákistánské strany bylo, že bude Tereza po návratu zticha a nebude si pouštět o tom, co zažila a co vedlo k jejímu propuštění, pusu na špacír,“ sdělil mi před pár dny jeden z přímých účastníků vyjednávání s Pákistánem. Redakce jeho totožnost zná, z bezpečnostních důvodů musí zůstat v anonymitě.
Právě tento vyjednavač, pro nějž případ Terezy nebyl prvním tohoto druhu, na kterém pracoval, potvrdil informace, jež jsem získala z Terezina blízkého okolí - a sice, že dohoda s pákistánskou stranou byla jednoznačná: po osvobozujícím verdiktu měla být Tereza co nejdříve dopravena na území České republiky.
„Jsem dost zvědav, co se na pákistánské straně pokazilo. Asi si někdo neudělal domácí úkoly,“ sdělil mi ke komplikaci v podobě odvolání celníků vyjednavač. Tereza je zatím každopádně na bezpečném místě, kde může být jak pod dozorem lékařů, tak bezpečnostních složek (nebyla jediným kurýrem na trase Irsko/Anglie – Pákistán).