nahoru

Česká otužilecká republika: Česko zachvátila vlna otužování a plavání v ledové vodě

Adéla Knapová 29. ledna 2021 • 12:00
Česká otužilecká republika: Česko zachvátila vlna otužování a plavání v ledové vodě
foto: Ondřej Szollos

Vstupuji v plavkách a kulichu do Vltavy. Chodidla jsou nejhorší. Jako by člověka bodaly desítky nožů. Automaticky se mi zrychluje dech. Ostatní říkají, že musím do vody aspoň do pasu a zklidnit dýchání. Jdu tedy dál za nimi, studená voda řeže do nohou, u pasu se bolest změní v permanentní jednolitou. Necítím nohy od kolen dolů. Po necelé minutě dělám první tempa. Bolest se teď koncentruje v dlaních…

Ale plavu, pomalu krájím hutnou vodu. Protože taková se mému stahujícímu se a bránícímu tělu zdá. Hutná a zároveň neexistující. Snažím se vydechovat, jako bych sfoukávala svíčku. Tep se mi zklidňuje, bolest se mění v pálení. Vím, že je to pálení studené, přesto některé části těla jako by hořely. Nelze určit, jaké přesně, teplo cestuje tělem, do toho ale k sobě začínají přicházet nohy. Znovu bolí. Neřekla bych, že míň, spíš jinak. Dlaně mě řežou celých pět minut, co plavu se dvěma zkušenými otužilci – Hynkem Matochou (44) a Evženem Teršlem (44).

O život

„Můžou tě začít bolet i klíční kosti,“ pronese Evžen právě ve chvíli, kdy se přesně to, co řekl, děje; jakoby mi někdo vykosťoval krk. „Ale máš předpisově popelavou hlavu a rudé tělo. Je to všecko, jak má být. Neboj, je to dobrý. Nebo ne?“ dělá vedle mne z druhé strany tempa Hynek. Oba mě pořád sledují, plavou kolem jako žraloci okolo kořisti. Díky nim jsem do studené vody nakonec vlezla.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.