Špitálníková: Svazování je o bolesti a práci s tělem, nejde jen o tvrdý sex. Svobodná matka je tu stigma | Reflex.cz
nahoru

Špitálníková: Svazování je o bolesti a práci s tělem, nejde jen o tvrdý sex. Svobodná matka je tu stigma

Čestmír Strakatý25. ledna 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Ninou Špitálníkovou
• video: 
Prostor X

Koreanistka Nina Špitálníková je provokativní žena. Kvůli porušování zákazů ji zadrželi a vyslýchali v KLDR, otevřeně mluví o problémech spojených se svobodným mateřstvím a taky se ráda nechává svazovat. Kvůli tomu všemu na ni útočí, prý je špatná matka. Tvrdí, že zachránila život, i když zvažovala potrat a dítě vlastně nechtěla. Jeho otec ji totiž během těhotenství opustil. Svého rozhodnutí teď rozhodně nelituje. Zároveň ale dodává, že kdyby neměla štěstí, co se práce týče, měla by velké problémy.

Těhotenství bylo pro Špitálníkovou nejtěžší období. I kvůli strachu, který v ní vyvolávaly reakce okolí i média. Viděla ale na ultrazvuku tlukot srdce svého dítěte a morálka už jí nedovolila jít na potrat. Svobodné mateřství je podle ní v Česku stigma. Obrovský problém navíc je prý chudoba, protože z příspěvku státu nejde vyjít. Navíc se toleruje, když se muž o dítě nestará, bere se to jako normální. A soudy se táhnou.

Z matky se podle Špitálníkové snaží společnost udělat něco uniformního. Je špatná, když má velký výstřih. Sex je prý brán jako něco tajemného a špatného. Matka je přitom archetyp bohyně, která má opatrovat miminko. A to nejde dohromady. Problém je přitom spíš mezi ženami. Takový boj o to, kdo je lepší matka. Kvůli svým zálibám a životnímu stylu tak nemá Špitálníková o útoky a urážky nouzi. Jde i o velmi rasistické věci. O bezpečnost svého syna, který je míšenec, se ale nebojí.

V jídle je skryté nebezpečí, může i za rakovinu. Vím, co změnit, mě to uzdravilo, stačí…

Na svazování ji baví estetika. Nejde prý jen o součást tvrdého sexu, v Asii ho třeba berou jako umění a něco normálního. Partnery nestřídá, je to podle ní nebezpečné. Při svazování dochází k omezení dechu a lehce může být překročena hranice, kdy je ta praktika fatální. Špitálníková přitom mluví o relaxaci, práci s bolestí a svým tělem. Svazovat se podle ní nechávají velmi různorodí lidé, od bankéřů po politiky.

Proč už se nemůže vrátit do KLDR? V čem může být život v totalitě lepší než v demokracii? Jak těžké je být v Česku svobodná matka? A jak jde dohromady malé dítě a cestování po celé planetě?

Barbora Strýcová: Po kritice Sereny mi vyhrožovali smrtí, kvůli bulváru cítím bezmoc a…
Havlíčková: Můj syn se oběsil kvůli homosexualitě, obětoval se a může za to církev. Je…
 
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music
PREMIUM X Hrátky s Ovčáčkem aneb Twitterovou hravostí proti politickým dinosaurům

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější