
Jako kluk vyrůstal Pavol Neruda na bratislavském sídlišti Petržalka, kde bylo v 90. letech násilí nedílnou součástí pouličního koloritu. Sám rváčem nikdy nebyl, ale byl vychovaný v tom, že pokud je to potřeba, má být muž schopen ochránit rodinu, partnerku a děti. Do prostředí profesionálních bojovníků nahlédl na vysoké škole, když si při studiu přivydělával jako vyhazovač. Jeho kolegové se rekrutovali z řad boxerů, thaiboxerů a MMA zápasníků a on se s nimi postupně skamarádil. „Ptal jsem se jich: ‚Ty děláš MMA? A to fakt jdeš do té klece, to trvá 15 minut a tam se bijete?‘ Mě to úplně fascinovalo a vlastně jsem viděl, že jsou to normální kluci. Uvažoval jsem, že když to baví mě, a já si myslím, že mám normální, lidský pohled na svět, nemám ho nějak pokřivený, tak to musí bavit lidi. A tam vznikla moje touha ‚prodat‘ ten sport společnosti. Chtěl jsem, aby lidi viděli to, co vidím já. Toho dobrého kluka, co je vlastně úplný sympoš a dělá něco tak neuvěřitelně zajímavého,“ vzpomíná, jak začal natáčet dokumenty a stal se manažerem mnohých slovenských bojovníků. To ale ke zrodu fenoménu nestačilo.
Zlom přišel až s nápadem natočit reality show, kterou se podařilo prodat televizi. Ta představila MMA širšímu publiku a ze sportovní organizace se stala „příběhová“, jak ji dnes oba zakladatelé označují. „Cílíme na běžné lidi a vytváříme příběhy. Chytili jsme to z jiného konce a z nuly a minusu, co byl underground, jsme se dostali mezi nejpopulárnější sporty u nás,“ přibližuje grós úspěchu. Zároveň přiznává, že k tomu, aby se v kleci objevil nový Karlos Vémola, je potřeba unikátní kombinace vlastností a sportovních výkonů a nadto ještě trochu štěstí. Tomu jde ale Oktagon naproti, a tak jsou nové hvězdy na obzoru.
Uzavřenou minulostí je pro Nerudu jeho politická kariéra. I součástí jeho angažmá v nacionalistické straně Slovenská pospolitost byl spravedlivý zápas, byť v ideologické rovině. „Byl jsem v komunitě lidí, ve které jsme si žili různými konspiračními teoriemi, a mně to dávalo totálně smysl. Nikdy jsem to nemyslel zle, chtěl jsem jenom bojovat za pravdu. Potom se člověk víc rozhlédne, trošku procestuje svět a zjistí, že to tak úplně není. Rozbije se mu svět, ve kterém žije, v té své malé bublině. Pro mě je to strašně dobrá zkušenost, protože dneska trochu chápu lidi a je mi jich líto,“ přiznává s tím, že za to, co se děje na Slovensku, se občas stydí. „Věřím tomu, že až dojde na volby, že to tam Slováci půjdou hodit správně a že přece nemůžeme být tak blbí, abychom si zvolili Fica znovu, to se snad nemůže stát,“ dodává.
Co Oktagonu pomohlo uspět na osmdesátimilionovém německém trhu? Na co sází v Británii a kdo má potenciál stát se tamní MMA hvězdou? A jaký další projekt má v hlavě? Na tyto a další otázky odpovídal Pavol Neruda, spoluzakladatel MMA organizace Oktagon.