nahoru

Prostor X

Wagenknecht: Babiš a Dostálová jsou lháři, soudy nesoudí, podávám další žalobu. Je tu nejvyšší forma korupce

Čestmír Strakatý 24. června 2020 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Lukášem Wagenknechtem
• video: 
Prostor X

Senátor Lukáš Wagenknecht /nestr. za Piráty/ podal druhou žalobu na evropské instituce kvůli premiéru Babišovi. Vadí mu, že s ním Evropská komise vyjednává o rozpočtu EU. Chce, aby o střetu zájmů rozhodl soud, ty české se k tomu přitom podle něj nemají.

Evropská komise se chová prokorupčně, asi mají proti Babišovi důkazy a nechtějí mi je dát, říká Wagenknecht. Po šéfce komise Von Der Leyenové požaduje zápisy z jednání s českým premiérem, ale nedaří se mu je získat. Dřív to přitom problém nebyl. Podle senátora komise porušuje svoje vlastní předpisy, když s Babišem jedná. Nahradit by ho mohl třeba prezident Zeman. Ve hře je přitom potenciálně hodně peněz.

Wagenknecht v rozhovoru opakovaně tvrdí, že premiér Babiš a ministryně pro místní rozvoj Dostálová lžou. Instituce Evropské unie podle něj mají právo zajímat se o dění v Česku a mluvit do rozdělování dotací. To, že Babiš ovládá Agrofert, je podle něj dokázané a audit Evropské komise už je finální, i když vláda tvrdí opak. Prokázaný je taky střet zájmů, Wagenknecht zmiňuje rozhodnutí Ústavního soudu a pozastavuje se nad tím, že další soudy věc řešit nechtějí.

Senátor odmítá, že by celá věc byla z jeho strany osobní a že by se chtěl zviditelnit. Andrej Babiš o něm říká, že je psychopat, Wageknecht ale tvrdí, že mu jde o meritum věci a stejně by se choval i k jiným politikům. Upozorňuje, že převzetí státu premiérem v Česku se stále zhoršuje, je to teď vidět hlavně v médiích a dělo se to i během koronavirové krize.

Proč je teď potřeba podávat žalobu na Evropskou komisi? Jakou roli hraje v kauze střetu zájmů Andreje Babiše? Ohýbají se kvůli němu pravidla? V čem Babiš a Dostálová lžou? A jak se projevuje zhoršování převzetí státu ze strany premiéra?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.