nahoru

Prostor X

Viroložka: Vakcína na covid-19 možná nikdy nebude, imunita může infekci zhoršit, bojím se pandemie chřipky

Čestmír Strakatý 22. dubna 2020 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Ruth Tachezy
• video: 
Prostor X

Opatření vlády proti koronaviru budou na místě až rok, říká viroložka Ruth Tachezy. Zatím nevím, jak velká část populace se již nemocí nakazila a jak vůbec fungují protilátky a imunita, tedy do jaké míry nás ochrání. Někdy je navíc možné, že imunita může další nákazu a infekci zhoršit.

Vakcína proti novému typu koronaviru možná nebude nikdy, tvrdí Tachezy s tím, že i to se už v minulosti stalo a žádná jistota tu není. Je to dlouhý a velmi drahý proces, u kterého hraje roli i to, jestli se vyplatí. Čekat na vakcínu jako na spásu tak možná není na místě. Zatím se není třeba bát mutací viru. Nemáme žádné zprávy o tom, že by se nějak podstatně měnil.

Naděje je chytrá karanténa, klíčové bude dostatečné a rychlé testování, míní Tachezy. Testovací kapacity se v minulém týdnu výrazně zlepšily a teď jsou dostatečné, dokonce větší, než je poptávka. Sama říká, že zažila komunismus a četla Orwella a chytré karantény se nejdřív bála. Poslední informace ji ale uklidnily.

Promořování je otazník. I to může být podle Tachezy naděje a nepochybně musí v nějakém směru probíhat, zatím ale nevíme to nejdůležitější, tedy do jaké míry nás získaná imunita ochrání a jak se virus přesně chová. Taky nevíme, jestli virus v organismu nesetrvává dlouhodobě a může později způsobit velké komplikace.

Jak můžou protilátky a imunita zhoršit další nákazu virem? Proč možná vakcína nikdy nebude? Co teď opravdu o novém koronaviru víme? Skutečně budeme žít v opatřeních proti koronaviru rok? Jak moc viry mutují? A proč by byla horší pandemie chřipky?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>
Zastavte drahotu s PREMIUM+


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.