nahoru

Olympijské kuriozity: Plavec, který se topil, i skok, který se nedal změřit

Veronika Zenklová 28. července 2021 • 06:30
Skokan do dálky Bob Beamon
• foto: 
Mall TV

Během více než stoleté historie olympijských her jsme se mohli setkat s celou řadou kuriózních situací i nevysvětlitelných jevů. Přinášíme vám výběr těch nejzajímavějších z nich.

Na olympiádě se můžete ocitnout i jako plavec, který nikdy neviděl bazén. Tedy pokud jste z Rovníkové Guiney a máte pro strach uděláno. Eric Moussambani se dostal na olympiádu bez splnění minimálních kvalifikačních předpokladů přes tzv. divokou kartu podporující rozvojové země. 

Plavat se sice naučil teprve osm měsíců před závodem, ale vzhledem k tomu, že ostatní dva plavci v jeho rozplavbě skočili do vody ještě před startem, a byli proto diskvalifikováni, vyhrál rozplavbu bez soupeře. Jeho výkon nebyl nijak ohromující časem, ale provedením. A tak se z něj po závodech stal hrdina a trenér národního plaveckého týmu Rovníkové Guiney.

Mimo doskočiště

S poněkud opačným problémem se v roce 1968 v Mexiku potýkal Bob Beamon. Fenomenální americký dálkař přidělal starosti tehdejším pořadatelům, když přeskočil maximální vzdálenost, na kterou měli technici nastevano optické měřidlo. Museli proto narychlo shánět klasické pásmo, aby mohli skok vůbec změřit.

Další kuriózní situace najdete ve videu.

Veronika ZenklováLetní olympijské hry 2021

Letní olympijské hry v Tokiu se konají od 23. července do 8. srpna. Česká výprava čítá 116 sportovců, kteří budou bojovat celkem o 300 sad medailí. Na těchto odkazech můžete sledovat průběžné sportovní výsledky, i veškeré zajímavosti, které se olympiády týkají.

Program LOH Češi na LOH Sporty a disciplíny

Olympijské příběhy Olympijské bizáry České medaile


Diskuse ke článku