nahoru

Ikona grimu a módy budoucnosti Skepta rozbouří společně s Addictem Metronome Prague

red 10. prosince 2019 • 10:05
Ikona grimu a módy budoucnosti Skepta rozbouří společně s Addictem Metronome Prague
foto: Metronome festival

Skeptu i Addict by NobodyListen uvede pražský festival na svém pátém ročníku. Jeden z nejzásadnějších eventů na poli klubové hudby v Česku a na Slovensku obsadí stage na Metronome a rozbouří páteční a sobotní červnovou noc! Nový zvuk, nové hvězdy! Posledních pár vstupenek z první vlny lze zakoupit za zvýhodněnou cenu 1590 korun, a to na stránkách festivalu a v předprodejní síti GoOut.

Skeptovo letošní album „Ignorance Is Bliss“ si vysloužilo velmi pozitivní reakce. Často se v nich opakovala mantra, že přináší typický londýnský zvuk, který je temný a náladový, stejně tak i drzý a inovativní. Skepta je nepřehlédnutelný element grime scény a její nejvýraznější tahoun, jehož koncerty se často zvrhnou v divoký mejdan. O tom vypovídá i enormní zájem o jeho zatím poslední, vyprodaný koncert na konci října v pražském Forum Karlín, kde hrál v rámci oslav dvacátých sedmých narozenin klubu Roxy (odkud byl pro velký zájem koncert přesunut). Stejně nespoutanou energii by měl dovézt i na festival Metronome Prague, který se uskuteční 19. a 20. června na Výstavišti v Holešovicích, a zařadit se tak po bok legendy taneční elektroniky Underworld.

Nezapomenutelný zážitek na Metronome Prague zprostředkuje Skepta společně s Addict by NobodyListen, který je na československé klubové scéně klíčovou akcí zaměřující se na výběr mixu rapové hudby a elektroniky s přesahem. V komunitě se těší velkému zájmu a pravidelně láká tisíce lidí. Od roku 2016, kdy se konal první ročník Addict, proběhlo celkem 35 eventů. O jejich popularitě vypovídá i fakt, že téměř každý z nich byl úspěšně naplněn a vyprodán. Jejich jedinečnou atmosféru zažilo dohromady více než 45 000 návštěvníků, kterým kvalitní rave zajistilo přes 100 vystupujících z řad těch nejvýznamnějších tuzemských jmen a hostů ze světa. Pořadatelé se svým návštěvníkům zavděčují nejen bookingem, ale i vždy unikátními prostory, které na jednu noc proměňují na klub. Díky vizuálnímu spojení s Lunchmeat studiem mají pro každý event připravenou také novou stage a vizuál. Za sebou mají mimo jiné i dvě tour napříč Českou republikou a Slovenskem.

Režíruje klipy a navrhuje oblečení

Kvalitní zážitek podpoří i pestrý osobní a profesní background Skepty. Joseph Junior Adenuga Jr. (ročník 1982) se narodil v severní části Londýna, v Tottenhamu, kde má svou základnu dodnes. Jeho dráha se začala psát v roce 1999, kdy se společně se svým mladším bratrem Jamiem (používajícím nick Jme) stal součástí seskupení Roll Deep. Již tehdy byl magnetem na nápady, měl jasně definovaný tvůrčí potenciál a přesnou představu, kam by se chtěl postupně posunout. Zlomem pro oba se stalo založení Boy Better Know v roce 2005, což je sevřený kolektiv lidí a hlavně malé vydavatelství zaměřující se na grime a spřízněné umělce. Dodnes tam kromě Skepty a Jme své nahrávky vydávají Jammer, Frisco, Shorty nebo Wiley.

Skepta se naplno vrhl do skládání, natáčení a produkování tracků. Kromě desek mu vyšel i stejný počet mixtapů, ten úplně první se datuje do roku 2006 a trefně jej pojmenoval svým vlastním jménem „Joseph Junior Adenuga“. Kromě těchto aktivit se stal režisérem klipů a návrhářem oblečení – Boy Better Know byli vyhledáváni i pro svá ikonická trika z počátku své kariéry. Skeptův široký záběr mu posléze přinesl nálepku nejvíce ovlivňující osobnosti v Británii, společnost Debrett's jej na svůj list těchto influencerů zařadila v roce 2017.

Skeptův debut, výstižně/drze pojmenovaný „Greatest Hits“, se do obchodů s muzikou dostal rok po zmíněném mixtapu. Větší rozruch však vyvolal až singl „Rolex Sweep“ z následné desky „Microphone Champion“. Obě alba vyšla v malých nákladech, ale ono grimeové podhoubí postupně bobtnalo. V dvouletém cyklu na ně navázal třetí opus „Doin' It Again“, na němž hostovali Preeya Kalidas, Chipmunk, Charlee Drew, N-DUbz nebo Diddy-Dirty Money ve Skeptově remixu jeho singlovky „Hello Good Morning“.

V roce 2012 vydal úspěšné singlovky „Hold On“ a „Make Peace Not War“ (obě se vecpaly do Top 40 britského žebříčku), ale ani to mu nepřineslo smlouvu u velkého labelu. Většina materiálu z tohoto období skončila na mixtapu „Blacklisted“, který se záhy stal vyhledávaným artiklem. Natáčení čtvrtého alba nabralo skluz, v mezičase si Skepta odskočil k filmu a zahrál si v britsko-maďarském snímku „Anti-Social“. Singl „Ladies Hit Squad“ s hostovačkou D Double E a ASAP Nast vyšel v únoru 2016 a předznamenal blížící se desku „Konnichiwa“, za kterou si Skepta následně vysloužil Merkury Prize. Právě tato deska spustila onu mánii okolo něj. Nadšení z ní jen tak neopadlo a i kritiky se předháněly ve chvále, portál Pitchfork ji dokonce nasadil i do svých Top 20 rap nahrávek roku 2016.

Již zmíněná deska „Ignorance Is Bliss“ se objevila na konci letošního května a pokračuje v nastoleném tvůrčím režimu Skepty, v dlouhém seznamu hostů pak nechybí Nafe Smallz, Key!, J Hus, Cheb Rabi, B Live, Lancey Foux, Lay-Z a Wizkid. Pozornost na sebe stahovala i vypečená singlovka „Love Me Not“ se samplem hitovky Sophie Elllis-Bextor „Murder On The Dancefloor“. Dá se předpokládat, že nemálo z nové desky zazní i na Výstavišti v Holešovicích v rámci Metronome Prague a k zodpovězení tak zůstane jen jediná otázka: dojde i na mosh pit?

Akce s tradicí

Posledních pár vstupenek z první vlny lze zakoupit za zvýhodněnou cenu 1 590 Kč, a to na stránkách festivalu a v předprodejní síti GoOut. I letos bude možné zakoupit si různé druhy vstupenek, včetně vstupenek pro náročné se vstupem do VIP zóny s vlastním barem a pohodlným zázemím. Akce se bude konat znovu na Výstavišti, kde je možné poslechnout si koncert jak na open air stage, tak si na něj zajít na menší zastřešenou scénu. Pro pohodlí návštěvníků je zde dostatek míst k sezení. Letos vůbec poprvé bude Metronome Prague plně podporovat pouze bezhotovostní platby, ať už kreditní či debetní kartou, nebo Apple Pay a Google Pay. Další jména zajímavých pozvaných kapel oznámí pořadatelé události již brzy. Proto využijte této příležitosti a kupte si své vstupenky za zvýhodněnou cenu již teď. Příští léto začne s Metronome Prague!

Metronome Prague je první mezinárodní hudební a umělecká událost konaná v Praze, která nyní zve na 5. ročník. Organizátoři akce si kladou za cíl oslovit všechny věkové i žánrové posluchačské vrstvy. Sází na aktuální dění v progresivní hudbě, ale neopomíjí ani stále živou klasiku různých žánrů. Dramaturgie této akce neopomíná tuzemské účinkující, kteří zde mnohdy nabízí unikátní program, jakým byl například návrat Sexy Dancers nebo spojení J.A.R. a gospelového sboru Maranatha a Ivana Krále s Jiřím Suchým. Za první čtyři roky, ještě když událost působila pod svým původním názvem Metronome Prague, tuto akci navštívily hvězdy, jako jsou Kraftwerk, Primal Scream, Liam Gallagher, Morcheeba, Sting, Iggy Pop, Foals, Chemical Brothers, Kasabian, Tom Odell, Ella Eyre, David Byrne, John Cale nebo Massive Attack. Z tuzemské scény vystoupili Ohm Square, Floex, Ille, Tata Bojs 30, David Koller s Katarzií, comeback Sexy Dancers a další interpreti. Na loňský ročník v létě 2019 zavítalo bezmála 20 tisíc návštěvníků.

Na snímky z loňského Metronome festivalu se podívejte v naší fotogalerii:

red
Diskuse ke článku