Jako tučňák v mikrovlnce: Velšský autor Rhys Thomas léčí trauma superhrdiny láskou | Reflex.cz
nahoru

Jako tučňák v mikrovlnce: Velšský autor Rhys Thomas léčí trauma superhrdiny láskou

Pavel Bušta9. května 2019 • 08:30
Rhys Thomas a jeho novinka
Rhys Thomas a jeho novinka
• foto: 
Archív Nakladatelství Argo

Nasoukat se do superhrdinského kostýmu a vyrazit do nočních ulic potírat zločin – koho to alespoň jednou nenapadlo? K samotné realizaci takové myšlenky však už dojdou jen ti nejšílenější, ostatní si vystačí s popkulturou. Mezi nejznámější pošuky bez nadlidských schopností, avšak se zálibou v přiléhavých kombinézách, patří Kick-Ass (česky Nářez) z pera Marka Millara, jehož brutální a černohumorné scény si zamilovali geekové celého světa. V podobném duchu se nese i román Neuvěřitelná hrdinství Sama Hollowaye od Velšana Rhyse Thomase, vydaný právě Argem v překladu Jitky Jeníkové.

Oproti Nářezovi však hlavní hrdina Neuvěřitelných hrdinství Sama Hollowaye nebojuje se skutečnými grázly. Po nocích se šestadvacetiletý obyvatel maloměsta mění ve své alter-ego Přízraka a snaží se pomáhat spoluobčanům v převážně klidných čtvrtích. Ačkoli má ty nejlepší úmysly, zpravidla se jeho snahy zvrtnou a on musí z místa činu zmizet. Záhy se ukazuje, proč se i přes své neúspěchy nechce superhrdinských eskapád vzdát: za vším stojí dlouho potlačované trauma.

Výstava výkalů a Atlas trusu: Pražská ZOO průkopníkem postmoderního umění

Nůůůdááá...

Cesta k objasnění Samovy minulosti je však neúměrně dlouhá a brzo začne nudit. Problém spočívá v tom, že čtenář sice ví, co se stalo, ale autor mu příliš dlouho nechce ukázat jak, čímž ztrácí jeho zájem. Do hry zároveň vnáší romantickou linii postava Sáry, jež však postrádá hlubší prokreslení. Vztah mezi ní a Samem pak nemá logickou motivaci a jeho vyústění je jako tučňák v mikrovlnce: neočekávané a lehce absurdní.

Po čase začnou obtěžovat i vsuvky s Přízrakem. Poměrně vtipné pasáže postupně ztrácejí půvab, nabývají na repetitivnosti a zpomalují příběh. Samotné rozuzlení s notným přispěním deus ex machina poněkud shazuje nadhled, s nímž autor o superhrdinské tematice píše.

Sirotci a Mengeleho srovnatelně krutá kopie: Americký román o dětských otrocích v době …

Lehce naivní příběh s řadou narážek 

Neuvěřitelná hrdinství Sama Hollowaye trpí především tím, že romantická část knihy není příliš uvěřitelná. Vedlejší postavy jako Samovi přátelé či jeho šéf jsou o poznání živější a zasloužili by si víc prostoru. Jelikož se jim ho ovšem nedostalo, zůstává kniha lehce naivním příběhem s řadou povrchních popkulturních narážek, tak na dvě hvězdičky z pěti; potěší spíše sváteční fanoušky komiksů a fantasy.

Ukrajina ve vichru 2. světové války: Devět kruhů pekla pro oběti násilí, rabování i …
Co bublalo pod pokličkou Stalinova týmu
JAROSLAV ŠAJTAR 23. ledna 2019 • 11:05

Co bublalo pod pokličkou Stalinova týmu

Pavel BuštaVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,060
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější