Hudba vás může přenést do jiné dimenze a zcela vám změnit život, říká Shina. A míří do Prahy i Brna | Reflex.cz
nahoru

Hudba vás může přenést do jiné dimenze a zcela vám změnit život, říká Shina. A míří do Prahy i Brna

Michal Kořán25. března 2019 • 07:40
Hudba vás může přenést do jiné dimenze a zcela vám změnit život, říká Shina. A míří do Prahy i Brna
foto: archív Slnko Records

Slovenská autorka, zpěvačka a baskytaristka Shina, vlastním jménem Jana Lokšenincová, si po dlouhých letech ve skupině Longital odskočila k vedlejšímu projektu a společně se skladatelem Slavem Solovicem nahráli křehkou desku Analemma. Název desky je pojmenován podle trajektorie Slunce pozorovaného ze stejného místa na Zemi po dobu jednoho roku. A stejně jako fotograf musí na tento nebeský jev čekat celý rok, tak ani hudebníci na desce nikam nespěchají a jejich hudba pomalu zvolna plyne v jemných harmoniích, repetetivní, až minimalistické hudbě přibarvené smyčcovými nástroji, melancholickým pianem a emocemi zabarveným zpěvem.

Shina ale není jen talentovaná umělkyně. Je také agilní vydavatelka. Její Slnko Records za víc než sedmnáct let svého působení vydaly přes sto titulů. Vedle ryze alternativní hudby najdete v jejich katalogu řadu zvučných jmen – Janu Kirschner, Katarzii, Korben Dallas či Katarínu Málikovou. Posledním velkým počinem Slnko Records je tříalbový Triplet Andreje Šebana, který vychází v limitovaném počtu 600 kusů.

Splněné sny snového jazzmana Bharaty Rajnoška
Michal Kořán 3. března 2019 • 11:34

Splněné sny snového jazzmana Bharaty Rajnoška

Shinu a Slava Solovice nyní můžeme vidět také v České republice během jejich turné k desce Analemma, kde odehrají tři koncerty, a to v Praze (28. 3.), v Brně (29. 3.) a ve Zlíně (30. 3.). Na scéně dvojici doprovodí dalších sedm muzikantů, takže kromě piana a zpěvu zazní i celesta, housle, viola, klarinet nebo elektronika.

Zeptali jsme se Shiny:

Co vás na hudbě přitahuje?

Hudba umí človeka přenést do úplně jiné dimenze, a to jak při poslechu, tak také při její tvorbě, změnit mu náladu během pár minut a někdy i život. Mně se například líbí, že na koncertě hodinu a půl nemusím na nic myslet a úplně se do toho ponořím. Zároveň se vždy energeticky tak nabiju, že dvě až tři hodiny po koncertě se cítím jako nový člověk. A velmi mě baví skládání, kdy pracuji s něčím, co mě úplně přesahuje.

Máte nějakou vizi, za kterou směřujete, nebo necháváte hudbu ze sebe jen impulsívně plynout?

Většinou na začátku procesu jen sbírám materiál, texty a melodie, jež nechávám přijít úplně volně a jen si je nahrávám a zapisuji bez nějakého přemýšlení. To jsou dary, které přijímám jako zálohu do budoucího procesu tvorby. Skrz ně se o sobě hodně dovím, protože si to nevymýšlím, ale to pěkné přichází. Tohle někdy trvá velmi dlouho a je to rozložené do více let. Když pak přistoupím k dokončení skladby anebo desky, tak už tak trochu vím, kam to celé směřuje, a snažím se tomu pomoci. Ale někdy je ten materiál tak silný, že mě to nenechá zkazit výsledek.

Co vás poslední dobou nejvíc zaujalo? (A co by si měl každý poslechnout?)

Poslední dobou jsem poslouchala hudbu hlavně v domě na horách a ten je na česko-slovenském pomezí. Mám tam naladěnou stanici Vltava a tam jsem slyšela hodně klasické, současné vážné, ale i experimentální hudby a jazzu. Všechno možné, co bych si asi sama nepustila, a velmi mě to obohatilo. A také jsme občas dali na gramofon starou desku. To je takové dobrodružné, poslechnout si něco z doby, kdy jsem byla ještě někým jiným.

Poznáte mladíka, který se později proslavil po boku Freddieho Mercuryho?
Fascinující svět rozpůlených věcí: Jak vypadá vnitřek letadla, lodi, bowlingové koule…

Michal KořánColours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější