nahoru

Jak chytit světlo? Petr Nikl ve vrcholné formě vystupuje ze Žluté tmy

Michal Kořán 30. prosince 2018 • 13:00
Jak chytit světlo? Petr Nikl ve vrcholné formě vystupuje ze Žluté tmy
foto: Archív Divadla Archa

Lze polapit světlo? Tuto otázku si položil výtvarník a hudebník Petr Nikl a připravil pro Divadlo Archa nové představení nazvané Žlutá tma. To navazuje na jeho předchozí projekty, zejména na melodram Já jsem tvůj zajíc. Podobně barvitě a niterně promlouvá k divákům a nechá je fascinovat svým výtvarným pojetím, v tomto případě s vycizelovanou scénou do absolutního minimalismu, kde jen s málem, zato ale s velkým efektem a důrazem na světlo, hudbu i ticho, vytváří své imaginace.

Petr Nikl se pro tuto inscenaci obklopil týmem umělců. Opětovně spojil své síly s vizuálním a zvukovým experimentátorem Davidem Vrbíkem, který pomocí zvuků a hry laserových paprsků vytváří impozantní doprovod Niklových pohybových kreací. Ty jsou podpořeny i celkovým světelným designem v režii Patrika Sedláka. Zajímavé je, že hudbu si Petr Nikl tentokrát nesložil sám, ale oslovil Jana Buriana ml., který pro představení vykouzlil křehké hudební podklady. A o průlety světelných objektů nad hlavami užaslých diváků se tradičně postaral Ondřej Eremiáš, s nímž Nikl spolupracuje i v hudebně výtvarném projektu Sváteční pop.

Autor celého konceptu Petr Nikl k nové inscenaci říká:

„Znovu a znovu se pokouším být nástrojem i náčiním ke hře, je to pro mne způsob, jak poznávat sám sebe a okolní svět. Jak rezonovat s přítomností i minulostí, jak komunikovat a spoluhrát s ostatními. V melodramu Žlutá tma jsem vězněn spletí svých představ, které mě provázejí, ale zároveň překážejí. Lapen do sítě světelných obrazců, snažím se lovit slovní asociace. Zkouším, zda lze malovat nenamalovatelné, sdělovat nesdělitelné, či hrát nehratelné.“

Nutno dodat, že Petr Nikl se exponuje ve své vrcholné formě a já osobně inscenaci Žlutá tma nominuji na představení roku 2018. A zisk z toho má jistě i Divadlo Archa, které opět potvrdilo, že je centrem současného scénického umění. Představení Žlutá tma můžete navštívit 19. a 20. ledna 2019.

Co vás na hudbě přitahuje?

Možnost zviditelňovat obrazy jiným způsobem. Svěřovat se se svými emocemi a souznít s ostatními spoluhráči.

Máte nějakou vizi, za kterou směřujete, nebo necháváte hudbu ze sebe jen impulsívně plynout?

Zajímá mě obraznost. Buď si některé texty řeknou o píseň, nebo mě baví zvuková hra při vytváření atmosfér v rámci autorských divadelních improvizací.

Co vás poslední dobou nejvíce zaujalo? (A co si musí každý poslechnout?)

Fascinoval mě koncert The Tiger Lillies & Orchestr Berg – Bohemian Nights, který byl speciálně připravený pro Divadlo Archa v září 2018.

Michal Kořán


Klíčová slova: Petr Nikl, hudba, kulturaDiskuse ke článku