nahoru

Pražské orgie: Odstartovalo natáčení filmu podle knihy amerického držitele Pulitzerovy ceny Philipa Rotha

Kateřina Kadlecová, TZ 29. září 2018 • 18:31
Pražské orgie: Odstartovalo natáčení filmu podle knihy amerického držitele Pulitzerovy ceny Philipa Rotha
foto: Archiv Prague Movie Company

Režisérka Irena Pavlásková napsala scénář ke svému sedmému celovečernímu filmu podle knihy v květnu zesnulé americké literární legendy, držitele Pulitzerovy i Man Bookerovy ceny Philipa Rotha. V hlavních rolích se představí uznávaný kanadský herec Jonas Chernick a Ksenia Rappoportová, držitelka prestižního ocenění pro nejlepší herečku MFF v Benátkách. Jak vznikla novela Pražské orgie a jak se točí snímek podle ní?

Jak P. Roth pomohl M. Kunderovi a I. Klímovi

Philip Roth byl vždy nakloněn Čechům obecně a českým literátům zvláště. Už v 70. letech psával do prestižních amerických časopisů recenze a úvody ke knihám Milana Kundery nebo Jiřího Weila, v roce 1980 pod názvem Nejoriginálnější kniha sezóny uveřejnila populární příloha deníku The New York Times, Book Review, Rothovo interview s Milanem Kunderou, které nesporně napomohlo celosvětovému vzestupu popularity druhého zmíněného.

Když pak anglicky vyšel nejlepší román tehdy zakázaného Ivana Klímy Láska a smetí, vychválil jej Philip Roth v obsáhlé recenzi v New York Review of Books, kde pak roku 1990 vyšel i velký rozhovor Roth–Klíma.

Pražské orgie

Roku 1974 Roth inicioval založení edice Spisovatelé z té druhé Evropy v newyorském nakladatelství Penguin a jednu dobu byl i šéfredaktorem této řady, dávající prostor východoevropským disidentům. Z ČSSR byl nakonec vypovězen, ale podle všeho si tu mnohé užil. Důkazem budiž novela Pražské orgie z roku 1984, v níž se jeho nejznámější, hned devětkrát literárně využitý hrdina, prozaik Nathan Zuckerman, vydává v půli 70. let do normalizační Prahy hledat rukopis povídek za války umučeného židovského spisovatele a namísto toho nachází podivuhodný svět režimem umlčených autorů.

Prostopášné mejdany v bytě spisovatele a spolupracovníka tajných služeb Jiřího Muchy se do knihy obtiskly v podobě divokých večírků u spisovatele Klenka na Kampě, i další postavy mají reálné předlohy (B. Hrabal, P. Kohout…).

U Philipa Rotha v obýváku

Práva na zfilmování Pražských orgií získala režisérka Času sluhů nebo saudkovského Fotografa Irena Pavlásková, která spolu se svým synem spisovatele před více než třemi lety navšívila v jeho sídle v Connecticutu. „Byl přátelský a otevřený. Není to člověk, který hýří úsměvy na všechny strany, ale cítíte v něm tu opravdovost a zájem, když s vámi hovoří,“ vzpomíná Irena Pavlásková, která s Philipem Rothem hovořila o tématu knihy, o totalitě i o své rodině.

Po tříhodinovém povídání ji ujistil, že jí práva poskytne. Režisérka scénář po dohodě s Philipem Rothem psala sama a na základě léta trvající vzájemné korespondence na spisovatelovu prosbu několik scén doplnila. Obecně prý byl muž s pověstí samotáře velmi nápomocný a vstřícný.

Klára Issová i Jan Hrušínský

Nathana Zuckermana hraje v Pražských orgiích kanadský herec, scenárista a producent Jonas Chernick, roli Olgy ztvární ve filmu ruská herečka Ksenia Rappoport; dále ve snímku uvidíme Pavla Kříže, Kláru Issovou, Jiřího Havelku, Miroslava Táborského, Martina Stránského, Jana Hrušínského nebo Petra Vondráčka.

Film produkuje společnost Prague Movie Company Ireny Pavláskové a Viktora Schwarcze, držitele Českého lva pro nejlepší film za snímek Poupata. Jako nezávislý producent je podepsán pod dvěma desítkami českých filmů, s Irenou Pavláskovou spolupracoval na filmech Zemský ráj to napohled (2009) a Fotograf (2015).

V článku jsou použity pasáže z causy Philip Roth, která vyšla týden po spisovatelově úmrtí v Reflexu z 31. května 2018.

 

Kateřina Kadlecová, TZ
Diskuse ke článku