Události, obránci a zrada z osmatřicátého ve výpravném vydání | Reflex.cz
nahoru

Události, obránci a zrada z osmatřicátého ve výpravném vydání

Jaroslav Šajtar20. září 2018 • 10:40
Události, obránci a zrada z osmatřicátého ve výpravném vydání
foto: Archiv nakladatelství Extra Publishing

Brněnské nakladatelství Extra Publishing se zaměřuje na vydávání reprezentativních publikací věnovaných naší historii. Už předešlými, a dodejme, že velmi úspěšnými svazky První republika 1918–1938 a Protektorát 1939–1945 dokázalo, že zvládne i náročné projekty.

Nejinak dopadl jeho zatím poslední titul: MOBILISACE 1938 – Události, obránci, zrada (to s ve slově mobilisace není tisková chyba, ale zjevná snaha přiblížit dílo co nejvíce dobovým reáliím), vydaný v redakci Martina Brabce, Alexandra Brummera, Václava Kašky a Pavla Pospíšila a v grafické úpravě (hrající u takhle výpravné publikace nezastupitelnou úlohu) Michala Bártů. Mobilisace 1938 vychází právě v těchto dnech a na pultech se má postupně objevovat tak, aby byla všude k dostání 23. září, tedy v den 80. výročí vyhlášení všeobecné mobilizace československé armády.

Budař jako Čapek, Huba jako Masaryk. Nový český film Hovory s TGM se představuje v…

Odhodlání, naděje, ale vzápětí zoufalství

Dlužno podotknout, že letos sice již vyšlo několik svazků na dané téma, ale velkorysostí pojetí, důkladností, hloubkou a rozmanitostí zvolených témat v rámci jednoho z krizových „osmičkových“ roků naší historie se tomuto titulu vyrovnat nemohou. Stejně jako u předešlých monumentálních svazků zůstala zachována původní koncepce, a Mobilisaci tudíž zdobí 42 vložených kopií jedinečných dokumentů inkriminovaného období, což vás doslova přenese do osudového osmatřicátého roku, plného odhodlání, nadějí, ale vzápětí zoufalství a beznaděje.

Bitva u Kurska se v červenci 1943 stala hřbitovem německých tanků i nadějí

Armáda v krizi

Ačkoli kniha nese název Mobilisace 1938, neomezuje se pouze na krátké období jednoho týdne vtěsnané mezi 23. září, tedy vyhlášení mobilizace, a 30. září, datum přijetí potupného mnichovského diktátu, nýbrž neopomíjí ani medailónky hlavních protagonistů. Můžeme si prolistovat vojenskou knížku, prohlédnout si mapu zachycující národnostní složení první republiky, dočteme se o poměru sil mezi německou a československou armádou během zářijové krize (autoři správně upozorňují na odlišnost čísel uváděných v odborné literatuře, bohužel však nevyužili zatím nejpodrobnější, nejdůkladnější a nejvěrohodnější studie Jana Angera Čs. armáda v září 1938, vydané roku 1992 ve sborníku Rok 1938: Mohli jsme se bránit?), seznámíme se s našimi letouny i opevněním.

Národ ve zbrani: Táhněme na Prahu, svrhněme vládu!
JAROSLAV ŠAJTAR 25. června 2018 • 08:52

Národ ve zbrani: Táhněme na Prahu, svrhněme vládu!

Měli jsme se bránit?

Jak známo, jsou některá zásadní témata, na něž je v hospodě každý odborník. Nepočítáme-li fotbal a nejnověji rovněž uprchlickou krizi, pak k nim nesporně patří ona nesčetněkrát kladená, možno říci až kruciální otázka: Mohli (či měli?) jsme se bránit? Co člověk, to jiný názor. Autoři recenzovaného díla svůj pohled nikomu nevnucují, což je sympatické; čtenářovu pozornost upoutají maximálně možným přiblížením atmosféry doby. Tohoto úkolu se zhostili se ctí a bravurou, za což si zaslouží uznání a přání, aby i následující avizované svazky nesly takovou pečeť profesionality a kvality. Opravdové zájemce o naše dějiny snad neodradí ani zákonitě vysoká cena. Odvedené práci totiž odpovídá.

Milovníci první republiky, zbystřete! Tohle je kniha přesně pro vás
JAROSLAV ŠAJTAR 22. prosince 2016 • 11:49

Milovníci první republiky, zbystřete! Tohle je kniha přesně pro vás

Nejstarší fotografie amerických prostitutek pochází z roku 1892, vyšly v nové knize

Jaroslav ŠajtarColours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music
PREMIUM X Hrátky s Ovčáčkem aneb Twitterovou hravostí proti politickým dinosaurům

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější