nahoru

Výstava světoznámých umělců Eugena Lemaye a Yigala Ozeriho láká na unikátní minimalistické instalace a fotorealistické olejové malby

LeT 11. ledna 2018 • 13:15
V Praze vystavují světoznámí malíři Lemay a Ozeri
V Praze vystavují světoznámí malíři Lemay a Ozeri
• foto: 
Galerie Cermak Eisenkraft

Galerie Čermák Eisenkraft otevřela v pražském domě SmetanaQ na Smetanově nábřeží další výstavu. Ta má ambice pomoci Praze stát se jedním z center současného světového umění. Expozice s mnohoznačným názvem „A nelze s tím nic dělat“ (And it can’t be helped) vypráví dva jedinečné příběhy světoznámých umělců Eugena Lemaye a Yigala Ozeriho. Výstava potrvá až do konce února a vstup je na ni zdarma.

Osudy Eugena Lemaye a Yigala Ozeriho úzce spojují osobní životní zkušenosti s celospolečenským univerzálním zlem – válkou. Oba se v díle „A nelze s tím nic dělat“ zabývají společenskou a psychologickou povahou války. Rozdíl mezi umělci spočívá ve způsobu jejího vnímání. Zatímco Lemay nabízí pohled na válku z perspektivy vojáka, Ozeri ze své pozice působí jako přihlížející vyprávění jiného vojáka. Oba pohledy jsou však v hledání odpovědi na otázku ne-opodstatněnosti války stejně oprávněné. Ať již jde o minimalistické mnohoznačné instalace Lemaye či vskutku neuvěřitelně fotorealistické olejové malby Ozeriho, výstava „A nelze s tím nic dělat“ připomíná naši neustálou humanitární zodpovědnost.
„Doufám, že se mi podaří lidi přimět, aby se zamysleli nad válkou – nad její absurdností a zbytečností. Nemusí být proléváno tolik krve, aby se o těchto otázkách začalo hovořit. Chci se lidí otázat: Proč lidská společnost tyto věci dělá?,“ vyjádřil se k výstavě Eugene Lemay.
Lemay (*1960) jako syn francouzského Kanaďana a libanonsko-syrské matky vstoupil v roce 1979 do izraelské armády, kde se postupně stal seržantem průzkumné přepadové jednotky operující v první libanonské válce. Během bojů byl konfrontován s vlastní minulostí, což ho osudově ovlivnilo. Po absolvování vojenské služby odešel Lemay do New Yorku, aby začal nový život. V současnosti působí stále zejména v USA, kde je prezidentem centra umění Mana Contemporary se sídlem v Jersey City, Chicagu a Miami.

Ozeri (*1958) je známý především svými velkoformátovými fotorealistickými olejomalbami mladých žen v různých přírodních prostředích. Ženy jej uchvacují svou krásou v nejčistší podobě. Svých zachycením prchlivých životních okamžiků Ozeri nutí diváka hledět na alegorické pomezí reality a fantazie. Stejně jako Lemay i Ozeri sloužil v armádě a v bojích přišel o přátele a rodinu. Izraelský umělec žijící převážně v New Yorku vystavoval po celém světě a je zastoupený ve stálých sbírkách od New Yorku až po Tel Aviv. 

Info o výstavě:
A nelze s tím nic dělat - And it can’t be helped - Výstava děl Eugena Lemaye a Yigala Ozeri
Organizátor: Galerie Čermák Eisenkraft
Kurátorka výstavy: Ysabela Pinyolová
Autoři projektu: Eugene Lemay, Yigal Ozeri, Tomáš Zapletal a David Železný
Místo: Dům SmetanaQ, Smetanovo nábřeží 4, 110 00 Praha 1,
Termín: 16. 11. 2017 – 28. 2. 2018
LeT


Klíčová slova: kultura, malíř, výstava, PrahaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.