nahoru

Výstava světoznámých umělců Eugena Lemaye a Yigala Ozeriho láká na unikátní minimalistické instalace a fotorealistické olejové malby

LeT 11. ledna 2018 • 13:15
V Praze vystavují světoznámí malíři Lemay a Ozeri
V Praze vystavují světoznámí malíři Lemay a Ozeri
• foto: 
Galerie Cermak Eisenkraft

Galerie Čermák Eisenkraft otevřela v pražském domě SmetanaQ na Smetanově nábřeží další výstavu. Ta má ambice pomoci Praze stát se jedním z center současného světového umění. Expozice s mnohoznačným názvem „A nelze s tím nic dělat“ (And it can’t be helped) vypráví dva jedinečné příběhy světoznámých umělců Eugena Lemaye a Yigala Ozeriho. Výstava potrvá až do konce února a vstup je na ni zdarma.

Osudy Eugena Lemaye a Yigala Ozeriho úzce spojují osobní životní zkušenosti s celospolečenským univerzálním zlem – válkou. Oba se v díle „A nelze s tím nic dělat“ zabývají společenskou a psychologickou povahou války. Rozdíl mezi umělci spočívá ve způsobu jejího vnímání. Zatímco Lemay nabízí pohled na válku z perspektivy vojáka, Ozeri ze své pozice působí jako přihlížející vyprávění jiného vojáka. Oba pohledy jsou však v hledání odpovědi na otázku ne-opodstatněnosti války stejně oprávněné. Ať již jde o minimalistické mnohoznačné instalace Lemaye či vskutku neuvěřitelně fotorealistické olejové malby Ozeriho, výstava „A nelze s tím nic dělat“ připomíná naši neustálou humanitární zodpovědnost.
„Doufám, že se mi podaří lidi přimět, aby se zamysleli nad válkou – nad její absurdností a zbytečností. Nemusí být proléváno tolik krve, aby se o těchto otázkách začalo hovořit. Chci se lidí otázat: Proč lidská společnost tyto věci dělá?,“ vyjádřil se k výstavě Eugene Lemay.
Lemay (*1960) jako syn francouzského Kanaďana a libanonsko-syrské matky vstoupil v roce 1979 do izraelské armády, kde se postupně stal seržantem průzkumné přepadové jednotky operující v první libanonské válce. Během bojů byl konfrontován s vlastní minulostí, což ho osudově ovlivnilo. Po absolvování vojenské služby odešel Lemay do New Yorku, aby začal nový život. V současnosti působí stále zejména v USA, kde je prezidentem centra umění Mana Contemporary se sídlem v Jersey City, Chicagu a Miami.

Ozeri (*1958) je známý především svými velkoformátovými fotorealistickými olejomalbami mladých žen v různých přírodních prostředích. Ženy jej uchvacují svou krásou v nejčistší podobě. Svých zachycením prchlivých životních okamžiků Ozeri nutí diváka hledět na alegorické pomezí reality a fantazie. Stejně jako Lemay i Ozeri sloužil v armádě a v bojích přišel o přátele a rodinu. Izraelský umělec žijící převážně v New Yorku vystavoval po celém světě a je zastoupený ve stálých sbírkách od New Yorku až po Tel Aviv. 

Info o výstavě:
A nelze s tím nic dělat - And it can’t be helped - Výstava děl Eugena Lemaye a Yigala Ozeri
Organizátor: Galerie Čermák Eisenkraft
Kurátorka výstavy: Ysabela Pinyolová
Autoři projektu: Eugene Lemay, Yigal Ozeri, Tomáš Zapletal a David Železný
Místo: Dům SmetanaQ, Smetanovo nábřeží 4, 110 00 Praha 1,
Termín: 16. 11. 2017 – 28. 2. 2018
LeT


Klíčová slova: kultura, malíř, výstava, Praha


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.