Liga spravedlnosti: Batmanův rozhrkaný filmový trakař dostal křídla | Reflex.cz
nahoru

Liga spravedlnosti: Batmanův rozhrkaný filmový trakař dostal křídla

Darek Šmíd15. listopadu 2017 • 14:50

Stojí ten příběh za to, aby byl vyprávěn? Tahle otázka se u filmových blockbusterů moc nenosí, ale zkusme to.

Stojí příběh filmové Ligy spravedlnosti za to, aby nebyl zpracován pouze na stránkách stejnojmenného komiksu, který vychází od roku 1960, a s pompou vstoupil na stříbrné plátno?

Ne.

A přitom – v nějakém lepším, ať už rozumem či vášní vedeném světě – by to mělo logiku. Jenže příběh filmové Ligy spravedlnosti není výjimečný naprosto ničím, co by mu zavdávalo důvod vyrazit z komiksového média na plátna biografů po celém světě. Ligu spravedlnosti do kin evidentně nedotlačil autorský rozum ani tvůrčí vášeň: jde tady zřejmě pouze o to, že dosud plátnům kralují zfilmovaní superhrdinové komiksového vydavatelství Marvel, a tak si někdo řekl, že by v tom byl čert, aby se nedaly vydojit nějaké prachy i z hrdinů konkurenčního DC Comics.

Jak tenhle super nápad prozatím dopadl, ilustruje katastrofální domino snímků o Supermanovi a Batmanovi a spol., jejichž produkci – a ve většině i režii – zastřešuje tvůrce snímku 300: Bitva u Thermopyl Zack Snyder. Prvním z nich byl Muž z oceli, film o tom, jak se dva superkreténi vzájemně prohazují železničními vagóny a výškovými budovami. Následoval Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti, film o tom, jak si další dva superkreténi (nejlepší detektiv světa a nejmocnější muž na zeměkouli) zapomenou něco říct a málem si kvůli tomu vytrhají pačesy, dokud nepřijdou na to, že jejich maminky mají stejné křestní jméno. Zachránit to měl Sebevražedný oddíl – film o tom, že... Joker má na čele vytetovaný nápis DAMAGED... a že... svět před Supermanem může zachránit jen modelka s baseballovou pálkou... a... pardon, musím si na chvíli lehnout.

Thor: Ragnarok jsou ve skutečnosti dva filmy stlučené do jednoho kladiva

Těsně předtím, než by filmový svět DC Comicsu implodoval, se podařilo natočit solidní Wonder Woman, a tak dostali i nevěřící Battomášové špetku naděje, že by se to snad celé na stará kolena mohlo přece jen podařit vybrat filmu Liga spravedlnosti, k němuž to mělo původně celé směřovat a v němž se měli všichni ti hrdinové poplácat po zádech a jíst spolu zmrzlinu a nadávat na Hollywood nebo tak něco.

Inu, dokonáno jest. Filmová Liga spravedlnosti není tak humpolácky, uřvaně a urážlivě imbecilní letecké neštěstí jako Batman vs. Superman; na rozdíl od této traumatizující filmové tragédie se Batman v Lize spravedlnosti občas vcelku chová dokonce jako Batman, schopný vést tým, byť i tentokrát nadále zapomíná na to, že „nesnáší palné zbraně, které mu zabily rodiče“, a střílí po zlosynech z těžkého kulometu. Liga spravedlnosti je dokonce lepší než Sebevražedný oddíl, i když i její hlavní záporák je podobně jako v „oddílu“ politováníhodný nevýrazný trapák; jeho mise připomíná něco z jakéhokoliv Lego filmu – vážně, jeho monstrózní plán na ovládnutí světa je vystavěn na tom, že musí do sebe složit tři blikající kostičky (chabou ozvěnu marvelovských Kamenů nekonečna).

Nechtěla jsem, aby pro mě Milada Horáková byla jen perfektní hrdinka, říká herečka…

A konečně, filmová Liga spravedlnosti není tak dobrá jako předcházející Wonder Woman, i když i jejím nejzářivějším bodem je představitelka „zázračné ženy“ Gal Gadotová, která pohledem láme skály. Kreativně se Liga spravedlnosti nejvíce podobá asi původnímu Muži z oceli, který ve svých nejlepších chvílích působil jako vcelku hratelné pokračování počítačové hry Mortal Kombat. Pořád je to ale z absolutní většiny produkt, jehož příběh je stlučený dohromady z neopodstatněných nesmyslů, které se dějí jen kvůli tomu, aby se dějový oblouk doplazil k dalšímu akčnímu beatu, a v němž supermocí nadaní jedinci chodí po břehu jezera a doslova vysvětlují i těm nejzabedněnějším divákům, proč se před chvíli stalo tamto a proč se tedy teď musí stát tohle.

A pořád je tu také ten Alfred, Batmanův... nevím co, kterého hraje Jeremy Irons. Alfred býval v komiksech komorníkem, který vytvářel zarputilému Batmanovi rozumovou, distinguovanou protiváhu; ale Batfleck, pardon, Batman v podání Bena Afflecka má teď po ruce military Alfreda, který chodí ve vojenském svetru a všehovšudy je to stejný kokot s prstem na spoušti jako on sám.

CIA odtajnila, na jaké filmy se dívali u teroristy Usáma bin Ládin: Batman, Tom a Jerry…

Těžko říct, nakolik za to může režisér Joss Whedon (tvůrce konkurenčních filmových Avengerů), který během natáčení nahradil na režijní židli Zacka Snydera (ten z projektu odstoupil kvůli osobní tragédii), ale Liga spravedlnosti je vedle Wonder Woman první „dýsíčkový“ film nové doby, jehož hrdinové jsou přece jen alespoň zábavní, mnohdy mají mezi sebou i solidní chemické pnutí a – hosana! - někteří mají dokonce i dobré hlášky! To je po padajícím boeingu Batman vs. Superman taková úleva, že je člověk ochoten dát rozhrkanému trakaři filmového DC univerza přece jen ještě šanci.

A to přestože ani Liga spravedlnosti nepřinesla pražádný důvod, proč by měl být fascinující svět DC Comics přetahován na filmové plátno zrovna v takovéhle podobě. Pokud tedy nepočítáte jako důvod obrovské balíky peněz, které tyhle filmy z nějakého důvodu vydělávají – byť nesahají svým komiksovým předlohám ani po kotníky.

Hodnocení: 3 supermuži ve spoďárech přetažených přes kamaše z 5

Premiéra: 16. 11. Vertical Ent.

Já, Kajínek: Televize Prima rozjela dobrý byznys s nejznámějším odsouzeným vrahem
Nepřesaditelný: Film o Jiřím X. Doležalovi můžete od 16. listopadu vidět ve vašem kiněKlíčová slova: film, filmy, recenze, batman, superman


Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější