Babičku Patti by chtěl každý. Čtenář její zatím poslední knihy M Train tedy určitě! | Reflex.cz
nahoru

Babičku Patti by chtěl každý. Čtenář její zatím poslední knihy M Train tedy určitě!

Marek Douša9. února 2017 • 08:30
Babičku Patti by chtěl každý. Čtenář její zatím poslední knihy M Train tedy určitě!
foto: Archív, Profimedia.cz

Písničky Patti Smith mě vždycky nějak znepokojovaly, ovšem při četbě její poslední knihy M Train. Vzpomínky (před pár týdny ji vydalo nakladatelství Dokořán) jsem cítil uklidnění. Uklidnění až takové, že jsem se občas musel podívat, jestli je autorkou téhle vzpomínkové knížky opravdu právě Patti. Je. Co však zůstává stejné, co u téhle muzikantky, spisovatelky, básnířky, autorky skvělé knihy Just Kids najdete vždycky, je naléhavost, s jakou své příběhy vypráví.

Autobiografická kniha M Train, napsaná přibližně v letech 2011–2013, začíná snem a sny se prolínají všemi příběhy, které vypráví. Hranice je velmi tenká a není snadné rozlišit, kde se právě nacházíme, ale je to jedno. Obojí je součástí reality, ve které se Patti pohybuje a kterou bezvýhradně přijímá. Vypráví jednoduše a prostě i o složitých věcech. Sedí v kavárně, objedná si obligátní hnědý chléb, malou misku olivového oleje a černou kávu a u toho píše.

Do psaní se jí míchá pasáček ze sna, který tvrdí, že „Není nijak snadné psát o ničem“. To ale věru není její problém. Pattin život vydá klidně na několik knih a to, co se zdá, že by o ničem mohlo být, uvádí události do jiného, zajímavějšího, přesnějšího (i když třeba paradoxně trochu snově rozostřeného) kontextu.

Patti Smith - Gloria.VIDEO Youtube.com

Na svého času vlastně popovou, no dobrá, spíš punkovou hvězdu má Patti Smith poměrně klidný život. Čte, cestuje, přednáší. Neváhá se kvůli četbě knih vypravit na místo jejich vzniku. Události, bezesporu tragické, přijímá a interpretuje s až zenovým odstupem a klidem.

Na cestách fotí a na první pohled nejsou ty polaroidové fotky ničím zajímavé, jenomže svou zvláštní odtažitostí a jakousi nezúčastněností přesně zapadají do nálady knihy. Přistihnete se, že při četbě máte pocit, že si je musíte prohlédnout znovu. A že byste je měli rádi kolem sebe, třeba někde tady nad psacím stolem.

M Train (mimochodem, je to vlak zelený) vás takovým zvláštním způsobem obklíčí, přiměje vás zpomalit, a ačkoli obsahuje i věci nepříjemné, je jejich přijetí poklidné. Slovo, které se sem asi nejvíc hodí, je pokora.

Babičku Patti by chtěl každý. A můžete ji mít, když se začtete a k tomu si uvaříte opravdu velký kotel kafe.

Nejsi Žid, nejsi Čech, táhni! Knížka skvěle popisuje nástup antisemitismu do českého…
Daniela Krolupperová: Dnes už naše milované mayovky a vernovky nikdo nečte a číst nebude
Mýtus a realita Hitlerovy tajné policie: Gestapo pohledem anglického profesora

Marek Douša


Klíčová slova: Patti Smith, M Train, kultura, knihy


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!
PREMIUM X Sylvester Stallone: Hvězda, která překonala životní peklo a nikdy nepřestala rozdávat rány

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější