Komiksová modrovlasá holčička Hilda se vrací! | Reflex.cz
nahoru

Komiksová modrovlasá holčička Hilda se vrací!

Richard Klíčník21. ledna 2017 • 13:00
Komiksová modrovlasá holčička Hilda se vrací!
foto: Nakladatelství Paseka

Hilda je přemoudřelá holčička odkudsi od trolů. Tedy ze Skandinávie. A protože život na venkově kdesi na dalekém severu zvládala až překvapivě dobře, přesunul ji Luke Pearson, scenárista a kreslíř v jedné osobě, do města Trolbergu. Tady se malá hrdinka tak dobře nevyzná a jednoduše ztrácí glanc. Ale ani to jí nebrání v tom, aby zažívala skvělá dobrodružství.

Když vyšla v dubnu loňského roku první Hilda (s dobrodružstvími Hilda a troll a Hilda a půlnoční obr), podařilo se nakladatelství Paseka vzbudit menší, ale o to upřímnější hildománii. Pearsonův komiks totiž skvěle funguje nejen na děti, ale taky na hipstery všeho druhu (on tedy funguje i na všechny ostatní, ale to je tajemství). Hilda byla najednou všude, protože roztomilých a zároveň dobrých knížek pro děti zase tolik není. Navíc jde o knihu chytrou a ještě k tomu o komiks. Tak silná kombinace musela nutně uspět i na českém trhu.

Pro shrnutí – Hilda v prvních dvou příbězích (v češtině obsahuje jedna kniha dva díly) žila s maminkou v magické divočině. Autorova imaginace v kombinaci se severskou mytologií vytvořila dokonalé prostředí pro dobrodružství i pro to, aby se do něj zamilovali čtenáři. Trollové, skřítci, podivní tvorové… Až se chce vykřiknout: Ach kde jen jsi, krajino našeho dětství!?

Do nového roku vtrhl 60x Batman, Superman a ti další: I slina skápnout může

Proto je Pearsonův krok v druhé, v prosinci vydané knize s příběhy Hilda a Ptačí slavnost a Hilda a černý pes poněkud překvapivý – Hilda s maminkou se přestěhovaly do města. Nejde o žádné velkoměsto, Trolberg je malý, ale pořád je to město a ze svého prostředí vytržená Hilda působí dost nejistě. Zatímco v předchozích dvou příbězích měla dění celkem pevně v rukou, nyní musí improvizovat a moc jí to nejde. Ve městě se záhy ztratí a cestu se snaží nalézt za pomoci mluvícího havrana, jenž zapomněl, kterak se létá.

Vzhledem k tomu, že jde o Hildu, je jasné, že rozuzlení bude velkolepé, ale i přesto se čtenář neubrání pocitu, že na venkově bylo tak nějak lépe. Zlepší to snad o fous či dva druhý příběh, v němž přihlásí maminka Hildu do skautu, ale ta namísto lovení bobříků raději pátrá po velkém černém psu a po důvodu, proč je najednou Trolberg plný domácích skřítků toho času bez domova. Pochopitelně se jí podaří vyřešit vše, co je třeba. Protože jde o Hildu, která má talent nachomýtnout se k nejpodivnějším událostem široko daleko.

Druhá kniha, tedy příběh tři a čtyři, jsou v budování světa přesto krokem zpátky. Autor zřejmě cítil potřebu posunout děj někam dál, ale vytrhávat hlavní hrdinku z jejího přirozeného prostředí ještě ani zdaleka nebylo zapotřebí, protože krajina severského dětství fungovala naprosto dokonale svou jedinečností a odlišností od jakékoli jiné evropské poetiky. Město zůstává vždy městem a nezachrání je ani pár krajových festivalů.

Ale i přes tento poněkud násilný zvrat – to, že někomu na konci předchozího dílu obr rozšlápne dům, ještě rozhodně nemusí znamenat důvod ke stěhování – jde pořád o komiks k sežrání. Pearson svou hrdinku evidentně nade vše miluje a psaní jejích příběhů je pro něj srdeční záležitostí. Radost z tvorby dýchá z každé stránky, a tak mu nakonec odpustíte i to, že ačkoli jste toužili po hlubokých severských lesích, ocitnete se ve zdí ohraničené oboře. K dobrému dojmu pomáhá i znovu skvělý překlad Martiny Knápkové a pečlivá výprava celé publikace. Hilda zkrátka jede.

Ve Švédsku jdou na to jinak, než v Česku: Na falešné zprávy upozorní populární medvídek…
Hrdina zelenější než vánoční stromek je zpět: Ekohoror Alana Moora nestárne

Richard Klíčník


Klíčová slova: komiks, knihy, kultura, Hilda


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější