Antonín Dvořák jako řezník a proč se nikde nepíše o komiksu Rychlé pípy | Reflex.cz
nahoru

Antonín Dvořák jako řezník a proč se nikde nepíše o komiksu Rychlé pípy

Marek Douša14. prosince 2016 • 10:30
Antonín Dvořák jako řezník a proč se nikde nepíše o komiksu Rychlé pípy
foto: Archív

Že se Antonín Dvořák nestal skladatelem, ale zůstal věrný tradici a jako dědeček a otec zůstal řezníkem je z těch alternativních historií ta méně znepokojivá. Ve své Masné kuchařce mistra řezníka z Nelahozevsi s Antonínem takto naložil Michal Šanda. Dotek s hudebním světem mu však ponechal a tak je Dvořák dodavatelem střívek pro výrobu strun a jeho obchodním partnerem je Johannes Brahms.

Když už má Antonín o hudbě pohovořit, stane se tak na pohřbu: Při své práci se chtě nechtě musím setkávat se smrtí. Přestože ji dělám spoustu let, pokaždé se mě v okamžiku zániku života zmocní posvátná hrůza. Domníval jsem se, že smrt je definitivní a že neexistuje nic, co by ji přemohlo. A přece! Je to hudba.

Knížka je však opravdu zejména kuchařkou a najdeme tu kompletní sadu základních receptů na jídla z masa (a kostí), zeleniny je pomálu; jedná se zejména o cibuli a česnek. I grafik ctil nové Dvořákovo povolání a tak je vizuální podoba velmi pepito…

Ivan Hlas zatím hudebníkem zůstal. Na desce Krásnej dar se vrátil k deseti svým starším písním, které kytarista Norbi Kovács opatřil novými aranžmá a tak čistě akustická podoba alba se neliší od koncertního provedení. Trio hudebníků doplňuje Olin Nejezchleba, hráč na violoncello a další nástroje s basovým laděním.

Spisovatel Michel Faber o Knize zvláštních nových věcí, o Brexitu i o tom, co zůstává…

Dodejme snad jen, že Ivan Hlas měl to štěstí, že se z některých jeho písní staly velké hity a tu smůlu, že nás s nimi rádia potom trápila řadu let. Proto je pochopitelné, že se vrací i k jiným kouskům s nadějí, že si jich všimnou i jiní než skalní fanoušci.

Neúplné encyklopedie bez vtipálků

Studoval jsem poslední dobou řadu encyklopedií o českém komiksu, kterých za poslední roky vyšla (díkybohu) celá řada. Je to pěkné a poučné čtení, přesto mám, jako v žádném případě ne-odborník, jednu vážnou výhradu. V žádné z těch knih jsem nenarazil na zmínku o komiksu Rychlé pípy, který kreslil Michal Hrdý.

Anděl Páně 2 láme rekordy. Za první víkend film překonal v návštěvnosti Babovřesky

Michal, vystudovaný sklář a excelentní kreslíř (jeho kresba je mimochodem velmi podobná té Velíškově, oba totiž chodili do stejné lidušky a sedávali v jedné lavici) byl jako celá řada kolegů velký fanda na foglarovky a tak z původní hospodské zábavy, zkoušení se ze znalostí komiksu Rychlé šípy, postupně vznikl nápad udělat si o legendární pětici komiks vlastní.

V devadesátých letech vyšla většina dílů v časopise Škrt a jeden z příběhů dokonce posloužil jako předloha pro režijní cvičení na pražské FAMU. Režisér Pavel Göbl podle příběhu nazvaného Dobrodružství na vosím vrchu natočil operu!

Nevím proč nás, vtipálky, občas do těch encyklopedií nezařadí. My jsme jim nic neudělali. Mimochodem, i Honza Vyčítal byl komiksář, jeho hrdina se jmenoval Kamenáč Bill.

Horor v Plzni: I život může být bolestný a přinášet zklamání
Seriál Pustina je první české televizní dílo, které snese srovnání se zahraničím

Marek DoušaVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější