Krása mnou pohrdá: Šest neutěšených příběhů jihokorejské prozaičky | Reflex.cz
nahoru

Krása mnou pohrdá: Šest neutěšených příběhů jihokorejské prozaičky

Petr Nagy8. prosince 2016 • 13:30
Un Huikjong: Krása mnou pohrdá.
Un Huikjong: Krása mnou pohrdá.
• foto: 
Archív

Po loni vydaném románu Někde zvoní telefon od Sin Kjongsuk představuje Argo tuzemským čtenářům další současnou jihokorejskou spisovatelku. Autorkou povídkového souboru Krása mnou pohrdá z roku 2007, přeloženého do češtiny Petrou Ben-Ari, je uznávaná prozaička Un Huikjong (*1959), která v šesti příbězích ohledává neuralgická místa moderní společnosti.

Hrdinové mozaikovitě komponovaných povídek své veskrze osamělé životy zasvěcují nejrůznějším chimérám či absurditám, počínaje snem o vlastní výjimečnosti a výzkumem odlehčení těla konče. Nelze se pak divit, že mnozí z nich některé životní epizody raději vytěsnili – náhlé oživování zasutých vzpomínek se stává jedním z leitmotivů celé knihy.

Ačkoliv přítomné prózy nepostrádají zajímavé náměty, jen několik z nich lze označit za vskutku čtivé. K takovým patří titulní povídka Krása mnou pohrdá nebo próza Počasí a život, jejichž protagonisté vzbuzují sympatie odhodláním provést něco zásadního se svým životem či s neochotou vzdát se svých dětských fantazií. Zmiňovaným motivem oživených vzpomínek a poetickým koncem zaujme i Modrá hvězda Jurije Gagarina.

Naproti tomu zbylé kusy, najmě pak úvodní dvojice textů, mohou čtenáře iritovat četnými esejistickými odbočkami a celkovou suchopárností. Úvahami zahlcené dialogy postav a výsledný dojem chladného konstruktu v těchto případech nevyváží ani sebefantastičtější motivy či zápletky.

Elektra Franka Millera konečně dorazila k nám. Po třiceti letech!
RICHARD KLÍČNÍK 3. prosince 2016 • 13:13

Elektra Franka Millera konečně dorazila k nám. Po třiceti letech!

Nová novelka Michala Viewegha Melouch: Nastavovaná, řídká kaše chuti mdlé
Kateřina Kadlecová 23. listopadu 2016 • 16:27

Nová novelka Michala Viewegha Melouch: Nastavovaná, řídká kaše chuti mdlé

Petr NagyVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,140
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější