Stand-up komička Bianca Cristovao: Humorem se uživím těžko. Takže k tomu venčím psy a čtu cizí scénáře | Reflex.cz
nahoru

Stand-up komička Bianca Cristovao: Humorem se uživím těžko. Takže k tomu venčím psy a čtu cizí scénáře

Kateřina Kadlecová2. prosince 2016 • 10:00
Bianca Cristovao: "Jestle se humorem uživím? Těžko."
Bianca Cristovao: "Jestle se humorem uživím? Těžko."
• foto: 
Natálie Benešová, LA

Po Barboře Polákové a Luďku Staňkovi vám představujeme další Češku, která je živa smíchem. Momentálně bydlí Bianca Cristovao, mladší sestra zpěváka Bena Cristovaa, v Kalifornii, kde studovala scenáristiku a kde to poslední dva roky zkouší se stand-upem.

 „V Česku se zatím žánr stand-up comedy rodí, ale tady v LA je specializovaných comedy klubů nespočet. My všichni, kdo se tím snažíme uživit, navíc vystupujeme taky po kavárnách, v alternativních divadlech, prostě kdekoli. A občas i několikrát za den.“ Bianca do měsíce absolvuje průměrně patnáct regulérních vystoupení, ze kterých jí plyne zisk ze vstupného, ale hlášky chodí denně pilovat i na večery open mike, kam může přijít řečnit každý.

„Jenže na těchhle štacích vystupuješ hlavně před lidmi, co stand-up comedy sami dělají, a ti už prostě všechny fóry slyšeli. Musíš se sakra snažit, abys je rozesmála, a když se ti to povede, můžeš si být jistá, že na platící publikum tenhle vtip parádně zabere.“ Tak jako zabírá její první set s názvem Black Eastern European Girl, nebo její pořad na internetové TV Stream, v němž Bianca české publikum informuje o sexu se svým boyfriendem.

A jestli se stand-upem uživí? „Těžko. Takže k tomu venčím psy, čtu cizí scénáře nebo pomáhám příteli, který je filmovým producentem. Tady v LA je vážně těžké sehnat dobře placený gig, protože tu stand-up comedy dělá každý druhý a všichni by rádi vystupovali třeba i zadarmo. Ale občas to vyjde – jednou jsem třeba otevírala show komika Davida Koechnera, toho herce ze Zprávaře, a to dostanete dvě stě tři sta dolarů za standardní set, což je deset patnáct minut před mikrofonem. V klubech vám ale typicky dají padesátku za vystoupení. Což se dramaticky zvýší, jakmile vyjedete z LA, kde je prostě inflace stand-up komiků,“ říká ctitelka klasiků žánru Louise C. K., Billa Burra nebo Amy Schumer.

Bianca Christovao se právě teď účastní světového finále tradiční soutěže stand-up komiků Laugh Factory Funniest Person In the World, kde reprezentuje Česko. Dvacítka komiků ze všech koutů světa bude v Helsinkách před porotou a diváky sázet hlášky v týdnu od 4. prosince. Soutěž můžete sledovat i online.

8 komiků se vám, i s pomocí jedinečných snímků Romana Černého, představí v Excellentu, který spolu s Reflexem č. 48 vychází 1. prosince.

Reflex 48/2013

Herečka Barbora Poláková: Uživit se humorem v Česku není žádná legrace
Kateřina Kadlecová 30. listopadu 2016 • 13:43

Herečka Barbora Poláková: Uživit se humorem v Česku není žádná legrace

Luděk Staněk: Být komikem je psychicky náročný způsob obživy
Kateřina Kadlecová 30. listopadu 2016 • 17:02

Luděk Staněk: Být komikem je psychicky náročný způsob obživy
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější