nahoru

Kniha, která dokáže něco změnit: Hakuna Matata – příběhy, které dělají radost i pomáhají

red 17. listopadu 2016 • 17:20
Kniha, která dokáže něco změnit: Hakuna Matata – příběhy, které dělají radost i pomáhají
foto: archiv

Kniha, která dokáže něco změnit. I tak by se dala popsat nová sbírka povídek  Slum, jehož populace přesahuje milion obyvatel, navštívil spisovatel a lektor tvůrčího psaní René Nekuda a zrodil se nápad vytvořit jedinečnou knihu, která bude nejen rozdávat radost, ale i pomáhat.

Díky sbírce textů začínajících autorů z České republiky, Belgie a ze Španělska se učilo přes 200 lidí vyprávět příběhy. A prodej výsledné knihy, jejíž název ve svahilštině znamená „žádnej problém“, umožní získat peníze na nákup učebnic pro děti v Keni.

Knize, která oslavuje příběhy, dali tvar nejen účastníci Nekudových kurzů tvůrčího psaní v České republice, ale i studenti škol tvůrčího psaní ve Španělsku a v Belgii. Ve společné knize se tak setkalo 30 autorů, 25 povídek, 19 životních příběhů, 12 zahraničních textů, 5 překladatelů a 4 země. Jiný kontinent, různé kultury, a přesto velmi podobné příběhy. Hakuna Matata je ale víc než jen další sbírka povídek, je to komplexní projekt o propojování, hlubším porozumění a efektivní pomoci a drží se hesla: „Dej hladovému rybu a nasytíš ho na jeden den. Nauč ho rybařit a nasytíš ho na celý život.“

„V roce 2013 jsem navštívil keňský slum Kibera a vedl rozhovory s místními obyvateli. Jejich příběhy mne zaujaly, a protože i v rámci kurzů tvůrčího psaní učím vyprávět příběhy, napadlo mne spojit dohromady pomoc dětem, které mají hlad po vzdělání, a zároveň studentům tvůrčího psaní nabídnout možnost představení jejich povídky širokému spektru čtenářů. Za pomoci neziskové organizace Amani Kibera pod vedením Bena Ooko jsme vytvořili celkem 19 rozhovorů s kiberskými obyvateli o jejich snech i problémech, které je provázejí na každém kroku. Ty se staly inspirací pro evropské autory a tyto povídky vlastně dokazují, že jádro lidství je všude stejné, jen kulisy se mění. Mám radost, že projekt již v této fázi přitahuje spoustu nadšených lidí, kterým není život okolo lhostejný a kteří se nebojí podporovat začínající autory a rozvoj lidí v cizí zemi. Bez čtenářů to ale nebude mít smysl. Celková částka, která z prodeje knihy Hakuna Matata přibude na transparentním účtu projektu, bude v létě 2017 pod mým dohledem odvezena do Keni, kde za ni bude dovybavena již fungující knihovna sdružení Amani Kibera. Do té v současnosti dochází více než 3000 dětí. Stále ale bohužel velké množství základních učebnic chybí,“ říká duchovní otec knihy a iniciátor projektu René Nekuda.

Hakuna Matata vyjde 25. října 2016 v brněnském nakladatelství U Veverky. Prodejní cena knihy je 299 Kč a veškerý zisk poputuje v létě 2017 do knihovny sdružení Amani Kibera na její kompletní dovybavení. Celý produkční tým, včetně autorů, se zřekl svého nároku na honorář.

Ukázky rozhovorů s kiberskými obyvateli najdete zde: celkem 19 rozhovorů

Slavnostní křest spojený s koncertem proběhne 26. listopadu 2016 od 19:00 v centru Prahy. Moderuje Ester Kočičková a vstup bude dobrovolný.

Celý produkční tým, včetně autorů, se zřekl svého nároku na honorář. Celý produkční tým, včetně autorů, se zřekl svého nároku na honorář.Foto archiv Reného Nekudy

red


Klíčová slova: kniha, Keňa, charita, slumDiskuse ke článku