Preacher: Když vám dá kněz do držky | Reflex.cz
nahoru

Preacher: Když vám dá kněz do držky

Darek Šmíd30. května 2016 • 13:46
Preacher: Když vám dá kněz do držky
foto: archiv

Slovo boží je pěkná mrcha. Člověk takhle někomu řekne „běž do hajzlu“ a on to fakt udělá – s rozběhem a po hlavě skočí do mísy a snaží se procpat sifonem. Což zdaleka není jediný problém, který musí řešit flanďácký hrdina televizního seriálu Preacher.  

Preacher je televizní seriál, který začala vysílat televizní stanice AMC. A je to zjevení. Ne zjevení Janovo, byť s ním má mnoho společného; zjevení v tom smyslu, že se to velmi liší od toho, jak si to člověk představoval – a přitom je to (aspoň co se prvního dílu týče) stále setsakramentsky pěkné. K vidění i na české AMC, premiéru má dnes ve 22:00.

Televizní Preacher je v první řadě adaptací komiksu Gartha Ennise (scénář) a Stevea Dillona (kresba), který jako Preacher: Kazatel kompletně vyšel v devíti svazcích i v České republice (v překladu spisovatele Štěpána Kopřivy). Komiksový Preacher je naprosto legendární záležitost, v níž se příběh biblických rozměrů snoubí s texaským buranstvím, popkulturní reference vykřesávají jiskry v kontaktu s úvahami o zparchantělém Bohu, osudová love-story rozhrnuje haldy brutální bizarnosti a hlavní hrdinové vám přirostou k srdci tím způsobem, že se vám tam prostě prokoušou.

Máme platit ČT? Za seriál Krajinou domova určitě, za pofiderní soutěž Eurovision Song …

Těžko o komiksovém Preacherovi vyprávět bez toho, aby se člověk nepouštěl do spoilerování kadence rychlopalného kanónu Hotchkiss. A upřímně řečeno, těžko říct, kolika z toho se bude seriálové adaptace komiksu držet. Na rozdíl od takové seriálové adaptace knižní Hry o trůny, jejíž autoři se alespoň v první sérii drželi předlohy jako obsedantně kompulzivní klíšťata, si vzali autoři televizní verze Preachera komiksovou předlohu – a opět, alespoň co se prvního dílu týče – pouze jako základ a začali příběh vyprávět znovu: s jinou rytmikou, v jiném rámci, s jiným vstupem postav do děje... a přitom i člověk, který četl Preachera několikrát (dobře, byl jsem to já; kdysi jsem za něj v New Yorku utratil skoro všechny peníze, které jsem si tam vydělal za kasou v McDonaldu) cítí, že je to pořád ten stejný příběh, pořád ty stejné postavy, pořád ten stejný Preacher.

 

Ne tak úplně Čtyřlístek.Ne tak úplně Čtyřlístek.

(Jasně, pořád je tady to hlodání v žaludku jménem „proč to sakra celé natáčet pro televizi, když si to můžu přečíst“. Vážně, proč? Proč natáčet Hru o trůny jako televizní seriál, když se to knížce už z principu nemůže vyrovnat ani náhodou? Proč natáčet Živé mrtvé, když už komiksová předloha je taková jízda? Proč dělat seriál z Daredevila? Proč dělat seriál z Aliasu / Jessicy Jones? Proč dělat seriál z Preachera? Protože lidé jsou líní číst a další lidé na tom chtějí trhnout prachy, no.)

Kulinářská schizofrenie: Seriál Ohnivý kuře jako hodinová reklama na Pohlreicha

Se zfilmováním Preachera to bylo mnohokrát jen tak tak. Svého času se mluvilo například o tom, že by se z mnohasetstránkového komiksu sesekal film, který by režírovala Rachel Talalayová. Rachel Talalayová přitom už jeden komiks zabila: z Tankové holky Jamieho Hewletta a Alana Martina, pankáčské smršti, v níž se souloží s klokany, udělala imbecilní filmové béčko. Svého času se mluvilo i o tom, že by Preachera zfilmoval Kevin Smith, což je sice scenáristický génius (viděli jste snad někdy ve filmu zábavnější veřejnou soulož s oslem, než v jeho Clerks 2?), ve vší úctě je ale sporné, zda by jeho komorní režie dosáhla na epičnost komiksové předlohy.

Odpustit? Já?Odpustit? Já?

Pro seriálového Preachera se nakonec sešla úplně nová, z pohledu přes oceán naprosto nečekaná parta: Evan Goldberg, Sam Catlin a Seth Rogen. Seth Rogen? Ten zhulený vtipálek z komedií Judda Apatowa? Ano, ten. Evan Goldberg? Ten scenárista zhuleneckých komedií se... Sethem Rogenem? Ano, ten! A Sam Catlin? Ano, ten, co psal pro AMC už Perníkového tátu. No, a ono to vyšlo. Soudě dle prvního dílu je v Preacherovi tolik lásky a zaujetí, jakého se jinak dočkáte spíš v ryze autorských projektech jako Harmonův Rick and Morty nebo Raimiho Ash vs. Evil Dead.

Skutečná hra o trůn: Válka růží, kterou se inspiroval George Martin

Nové scény sednou starým hrdinům jako nové botky, momenty předznamenávající věci příští (stejně jako ty obracející se k věcem minulým) mají šťávu a hrdinové už se zase prokousávají hluboko do srdce; a to přestože je to natolik jiné - chybí například vulgární jazyk předlohy a hrdinka Tulip se od svého kresleného originálu liší nejen arzenálem, ale i barvou kůže (což je tentokrát pro jednou konečně také skvělý tah, který v příběhu bezpochyby vyostří jižanské téma).

 

Takoví normální kněží.Takoví normální kněží.

Takže pro všechny, kdo jsou líní číst komiksy a přesto se chtějí dozvědět něco o Bohu, o lásce a o seřezávání kůže z obličeje: pokud autoři udrží laťku nastavenou prvním dílem, tohle je pro vás.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,610
22,570
28,770
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější