7 důvodů, proč poslouchat Mozarta | Reflex.cz
nahoru

7 důvodů, proč poslouchat Mozarta

Milan Tesař30. ledna 2016 • 18:00
Amadeus
Amadeus
• foto: 
Warner Brothers

Mám Mozarta rád. Bez jeho lehkosti („pa - pa pa - papapapapá“) by nám na světa zbyla jenom Beethovenova tíha („papapa páááá“) a svět by nebyl v rovnováze. Když slavil tento týden 260. narozeniny, napadlo mě, že nám Amadeus přes staletí pořád vzkazuje cosi, co je aktuální. A nejde jen o hudbu.

1. Genius není ten, o kom se to píše v PR materiálech, ale ten, kdo jím je.

2. Když Mozart řekl „Mí Pražené mi rozumějí“, netušil, že vedle Václava Hanky a Jaromíra Jágra bude i on jednou zvedat sebevědomí národa založené na nedohledatelných historických výrocích, falešných rukopisech a kanadském bodování.

3. Čech, s nímž si Mozart nejlépe rozuměl, byl Miloš Forman. Jeho Amadeus získal nůši Oskarů a průměrnost postavil na úroveň pekla. Proto každý doufá, že si svět zapamatuje alespoň jednu jeho melodii. Je náš problém, že býváme pohodlní a chceme na „nezapomenutelnost“ bianco šek hned teď.

Vše nejlepší, Wolfgangu Amadee. A tumáš svůj hit od bláznivých harmonikářů, swingařů a …

4. Ani vyvolení ale nemají nic jistého. Vy, všichni ti milovníci instantní slávy, z níž jakože vyklétá hřejivý společenský status, věřte: poslední myšlenka Mozarta, jenž byl vzápětí spuštěn do hromadného hrobu, určitě nebyla: „To nevadí, stejně jsem nesmrtelný..“ Sláva není smrt. Taky nemusí přijít.

5. Mozart byl jeden z prvních skutečných podnikatelů s duševním bohatstvím. Ale ač byl v tomhle směru přebohatý, nadřel se jako kůň. Byl důkazem toho, že je vždycky něco za něco. Symfonie mu zazněly v hlavě v jediné vteřině celé, ale zato mu někdo, možná Bůh, vyměřil strašně málo času.

Test: Rozeznáte Dvořáka od Mozarta? Video nasbíralo za týden víc než milion zhlédnutí

6. Vy, věční studenti vysokých škol a konzumenti stipendií, vězte: za třicet pět let se toho dá stihnout strašně moc.

7. Mozart vytvořil celkem 626 děl - více než dvacet oper, desítky symfonií a jedno Requiem.Klíčová slova: Mozart, hudba, Milan Tesař, kultura


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější