nahoru

J. H. Krchovský & Krch-off band vydali nové album: Jakože vůbec nic

Kateřina Kadlecová 24. ledna 2016 • 10:00
J.H.Krchovský, básník a muzikant ,nositel Ceny Revolver Revue
J.H.Krchovský, básník a muzikant ,nositel Ceny Revolver Revue
• foto: 
profimedia.cz

Milovníci undergroundu a dekadence, zbystřete: po sedmi letech tu máme album nových funerálních písní praotce Krcháče!

Nejpopulárnější současný český básník, Jiří Hásek Krchovský, už nějaký ten pátek (přesněji deset let) koncertuje s rockovým Krch-off bandem. Ten je upečen z nejprověřenějších českých androšů – pánové vzešlí z dégéček, plastiků a echtů doprovázejí ponurý Krchovského zpěv, místy spíš melodické deklamování, poněkud záhrobně znějícím mnohozvučím, přecházejícím místy od funerálních dlouhých smyčců do poctivého bigbítu. Devatero dekadentních, depresivních, místy až delirických písní pánové z Krch-offa nyní nahráli na album Jakože vůbec nic; na sklonku loňského roku cédéčko vydala Lábusova odvěká záchytná stanice pro příslušníky českého literárního a hudebního undergroundu, Guerilla Records. S vydatnou podporou přispěvatelů z crowdfundingového webu, jak je u alternativních kulturních projektů čím dál častějším zvykem.

Od krchoffského debutového alba Naposled z roku 2008 je na novince zřejmý posun zejména ke kvalitnějšímu a pestřejšímu zvuku, což má na svědomí obvyklý podezřelý, zvukař a majitel nahrávacího studia jáMOR Ondřej Ježek. Zhudebněné Krchovského básně o lásce a smrti a lásce ke smrti jsou pak přesně tím, co bychom od následovníka Jiřího Karáska ze Lvovic i Karla Hlaváčka čekali – naprosto autentická, symboly, nihilismem a morbiditou nasáklá, dobře poskládaná a parádně zaranžovaná tíha života.

Mimochodem, Krchovskému, který odjakživa úmyslně stojí na okraji a s vydáváním svých básní nikam nepospíchá, vyšly v loňském roce i dvě knížky. V brněnském Hostu vyšel před Vánoci výbor básní z let 2011–2015 s názvem Já už chci domů, Revolver Revue pak v červnu vydala (s linoryty Viktora Karlíka) vybrané verše z let 1979–2015 pod názvem Tak ještě jedno jaro tedy. Právě báseň s tímto morbidním názvem najdeme jako devátou na desce Jakože vůbec nic.

„Tak ještě jedno jaro tedy?!

no dobrá, ale naposledy!

ňák přetrpím to do podzimu…

už ale prosím žádnou zimu!“

Diskuse ke článku