nahoru
Kultura
Pecky, jak je neznáte

Pocty „hvězdnému muži“: Bowieho hit Starman od Duran Duran, Leningrad Cowboys a deseti tisíc maniaků

12. ledna 2016 • 08:00
David Bowie: Starman
David Bowie: Starman
• foto: 
ČTK/AP/Robert F. Bukaty

Jedním z prvních veleúspěchů Davida Bowieho byla píseň Starman z jeho vesmírné epochy. Nahrál ji v únoru roku 1972 a vydal na albu The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars. Ale nebyl zdaleka sám. Přinášíme několik více i méně vážně míněných poct od jiných muzikantů.

Ke čtyřicátému výročí této písně ji nastudovala legenda Duran Duran. Zní trochu přímočařeji, místo exotických zvuků ji přibarvuje „pornosaxofon“.

Odešel legendární David Bowie, jedna z největších postav rockové historie. Bylo mu 69 let

O šest let dříve se do Starmana pustila finská parta srandistů Leningrad Cowboys: nahráli ji na desku Zombies Paradise. Na té oproti dřívějším počinům kovbojové přitvrdili, vynechali tradiční komediantství a zamířili k metalu – který má zřejmě každý Fin tak nějak v krvi. Zrovna Starmana pojali hodně moderně, efektně nakombinovali hutné kytary s elektronikou.

 

Víceméně pravým opakem, ale podobně vtipná a nápaditá je sedmdesátková disco verze v podání Johna C. Reillyho. A to v rámci snímku Walk Hard: The Dewey Cox Story, který paroduje filmové životopisy Raye Charlese, Johnnyho Cashe a dalších.

Recenze: David Bowie se na albu Blackstar stále brání bačkorám a důchodu - 80 %

A ještě echtovnější disco z další dekády, tedy notně elektronické, pak vytvořil Claudio Mingardi v roce 1984. A kdosi se vyblbnul i s počítačovou vizualizací à la splašený spořič obrazovky. Sice jiná doba, ale jde to k sobě hezky, spořič už je dneska taky retro.

Uvolněnou reggae verzi Starmana nahrála americká kapela 10,000 Maniacs, která se jinak věnuje spíše alternativnímu rocku.

 

Jako bonus přidáváme píseň Bowie’s In Space od Flight of the Conchords, což je (dle jejich vlastních slov) „téměř cenami ověnčené čtvrté nejpopulárnější folkové duo Nového Zélandu“. Ta není poctou přímo Starmanovi, nýbrž celému vesmírnému období Davida Bowieho. Nejen muzice, ale i kostýmům, kulisám a tak dále. A taky elektronické komunikaci skrze bradavky.Klíčová slova: rock, bowie, david bowie, hudba, covery


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější