Heydrich, Češi, atentát, germanizace: výjimečné novinky dvou německých historiků | Reflex.cz
nahoru

Heydrich, Češi, atentát, germanizace: výjimečné novinky dvou německých historiků

Jaroslav Šajtar25. června 2015 • 08:00
Germanizovat a vysídlit, Smrt v Praze
Germanizovat a vysídlit, Smrt v Praze
• foto: 
Archív

Je užitečné seznámit se s pohledem nepředpojatých německých historiků na události pro nás dosud živé. Nové publikace historika Detlefa Brandese a jeho kolegy Hellmuta G. Haasisejsou vítaným obohacením našeho knižního trhu, a to právě v roce, kdy jsme si připomínali 70. výročí konce druhé světové války v Evropě.

Germanizovat a vysídlit
Detlef Brandes: Germanizovat a vysídlit

Nám dobře známý německý historik Detlef Brandes ve své knize Germanizovat a vysídlit (vyd. Prostor) analyzuje mj. fatální důsledky nacistické národnostní politiky v českých zemích. Nebývá častým jevem, aby Němec takhle racionálně, a přitom naprosto pravdivě vystihl pravé příčiny radikálního ukončení tisíciletého, i když velmi často nesnadného česko-německého soužití.

Že Brandesovi nechybí smysl pro empatii a je oproštěn od černobílého vidění, měli naši čtenáři možnost poznat již v jeho vynikající práci Češi pod německým protektorátem. Byl to totiž právě příchod zlopověstného řezníka Reinharda Heydricha do protektorátu, který urychlil „kategorizaci obyvatelstva z hlediska rasově-národnostního“, jejíž výsledky by podle jeho zvrácených představ umožnily rozhodnout, koho asimilovat, koho sterilizovat, koho „postavit ke zdi“ či „jenom“ vysídlit na východ. Heydrichův nástup též radikalizoval požadavek domácího odboje na poválečný odsud německé menšiny. Zdůrazněme, že tento kategorický imperativ vznesli představitelé prozápadní Obrany národa, a nikoli komunistické rezistence.

Smrt v Praze
Hellmut G. Haasis: Smrt v Praze

Ačkoli někteří malověrní lidé, spatřující zvláštní potěšení v neustálém degradování vlastního národa, zazlívají Čechům údajnou pasivitu za německé okupace v porovnání s jinými národy, nemohou popřít, že atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, třetího muže v hierarchii třetí říše, představoval vrcholný čin evropského odboje. V žádné jiné okupované zemi, dokonce ani v těch, kde odbojová činnost z mnoha důvodů dosáhla mnohem větší intenzity než v Protektorátu Čechy a Morava, totiž nezlikvidovali tak vysoce postaveného nacistického potentáta. Kniha německého historika Hellmuta G. Haasise Smrt v Praze (vyd. Prostor) dokládá, že tento vrcholný skutek československé rezistence se těší i mezinárodnímu zájmu. Před třemi roky se mu ve speciálu věnoval i tištěný Reflex.

Autor si všímá katanových vlastností, z nichž nedbání na vlastní bezpečnost a pohrdání nebezpečím se mu staly osudným. Těžiště Haasisovy průkopnické práce však spočívá především v podrobném mapování českého nekomunistického odboje. Hlavními hrdiny jsou, jak z povahy jeho díla vyplývá, parašutisté účastnící se operace „Anthropoid“ a široká síť jejich pomocníků. Zlatý hřeb pak představuje poslední boj z Británie vyslaných parašutistů v chrámu sv. Cyrila a Metoděje.

Jaroslav Šajtar


Klíčová slova: reflex, knihy, haasis, brandes, heydrich


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější