nahoru

Nejslavnější filmy legendárního režiséra Karla Zemana dostanou digitální lesk

vib, kviff.com 8. července 2014 • 17:00
Cesta do pravěku
Cesta do pravěku
• foto: 
Archív

Slavné filmy ještě slavnějšího českého režiséra Karla Zemana (1910 – 1989) projdou digitální obnovou a dostanou zcela nový lesk. V pondělí o tom podepsaly na festivalu v Karlových Varech dohodu Česká televize, Nadace české bijáky a Muzeum Karla Zemana. Moderní digitální podoby se dočkají populární snímky Vynález zkázy (z roku 1958), Baron Prášil (1961) a Cesta do pravěku (1955).

V plánu je zrenovovat každý rok jeden Zemanův film. Do projektu se prostřednictvím veřejné sbírky může zapojit i odborná a široká veřejnost.

„Digitálním restaurováním chceme nejen zajistit uchování těchto jedinečných filmů, ale zároveň jim i vdechnout nový život. Chceme je opět představit světové veřejnosti i dnešním dětem v takové vizuální a zvukové kvalitě, v jaké je viděli diváci před více než padesáti lety,“ vysvětluje Jakub Matějka, ředitel Muzea Karla Zemana.

K tomu, aby snímek mohlo vidět co nejvíce diváků, přispějí nejen slavnostní premiéry, které budou probíhat v několika zemích současně, ale i premiérové uvedení v České televizi. „Zemanovo klasické dílo v nové kvalitě může směle konkurovat současné tvorbě a potvrdí, že bylo právem vzorem a předobrazem pro řadu mezinárodně uznávaných tvůrců,“ vysvětluje také generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Garantem finanční stránky digitální obnovy filmů je Nadace české bijáky, která se od roku 2012 podílí na restaurování největších klenotů české kinematografie. Na svém kontě má již tři úspěšně zrestaurované snímky. Premiéra posledního z nich – známé protiválečné komedie Ostře sledované vlaky režiséra Jiřího Menzela, proběhla na festivalu ve Varech v sobotu.

Digitální restaurování je velmi náročný proces. Film má jeho prostřednictvím získat obraz a zvuk jako v době své premiéry. Zároveň se však nesmí změnit umělecký záměr režiséra a nemají být překročeny technologické limity doby, v níž konkrétní dílo vznikalo. Nejde tedy o vydání nové, modernější verze filmu, ale o identické napodobení originálu, vytvořené na základě původních filmových negativů a jejich kopií.

Světová premiéra digitálně restaurované verze Vynálezu zkázy proběhne v příštím roce. Bude se konat nejen ve vybraných tuzemských kinech, ale i v zahraničí. Snímek bude uveden u příležitosti světové výstavy Expo 2015, kdy projekce navíc doprovodí výstava v Turínském filmovém muzeu. „Synergie tohoto spojení je dána nejen unikátností filmu, který reprezentuje celosvětový úspěch české kinematografie, ale i faktem, že právě na světové výstavě Expo 58 v Bruselu byl snímek poprvé uveden a zároveň oceněn Velkou cenou,“ říká generální komisař české účasti na světové výstavě Expo 2015 Jiří F. Potužník. Uskuteční se rovněž výjimečná předpremiéra pro znevýhodněné děti a pro děti z dětských domovů.

Do záchrany Zemanova díla se bude moci zapojit odborná i široká veřejnost prostřednictvím veřejné sbírky Nadace české bijáky. Lidé mohou na digitální restaurování přispět zasláním DMS ve tvaru DMS BIJAKY na číslo 87777, zasláním libovolné finanční částky na transparentní účet nadace -107-5652650247/0100, prostřednictvím portálu Darujspravne.cz nebo zakoupením dárku (podepsané fotografie, plakátu, Blu-ray, apod.) z nabídky nadace. Více informací na www.bijaky.cz.

vib, kviff.com


Klíčová slova: reflex, zeman, varyDiskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře