nahoru

Japonský spisovatel Haruki Murakami dnes slaví 65. narozeniny

ČTK 12. ledna 2014 • 07:00
Haruki  Murakami
Haruki Murakami
• foto: 
Isifa.com

Mnoho jeho románů má hudební námět a názvy odkazující ke klasické hudbě. Japonský spisovatel Haruki Murakami, který 12. ledna slaví pětašedesátiny, píše romány, co byly již přeloženy do více než dvaceti jazyků. A v literárním světě se hovoří o fenoménu Murakami. Kromě nich vydal i několik sbírek povídek a literatury faktu.

Hned první román Slyš vítr zpívat, který vyšel v roce 1979, mu vynesl japonskou literární cenou Gunzo pro začínající autory. Za třetí román Hon na ovci získal roku 1982 Nomovu cenu pro talentované autory. V roce 1987 vyšel román Norské dřevo, kterého se jen v Japonsku prodalo přes čtyři miliony výtisků. Podobný úspěch sklidila i další díla.

Do japonštiny přeložil Murakami některá díla F.S. Fitzgeralda, Johna Irvinga, Trumana Capoteho a Raymonda Carvera. A v říjnu 2006 obdržel cenu Franze Kafky. Je také náruživým běžcem maratonu.

Narodil se v Kjótu, ale většinu mládí strávil v Kóbe. Jeho otec byl synem buddhistického mnicha, oba rodiče vyučovali japonskou literaturu. Murakami vyrůstal pod vlivem západní kultury, zvláště hudby a tvorby amerických spisovatelů Kurta Vonneguta či Richarda Brautigana.

V novém Reflexu, který vyšel ve čtvrtek 9. ledna 2014, se Murakamimu věnuje pravidelná rubrika Causa.

ČTK


Klíčová slova: reflex, murakamiDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.