Goethe v Dejvickém: Pořádná divadelní žranice! | Reflex.cz
nahoru
Divadelní tip

Goethe v Dejvickém: Pořádná divadelní žranice!

Kateřina Hejdová18. listopadu 2011 • 07:46
Goethe v Dejvickém: Pořádná divadelní žranice!
foto: archiv divadla

První české uvedení nejvýznamnějšího románu německého klasicismu mělo v Dejvickém divadle premiéru téměř přesně před pěti lety, dnes patří k vrcholným "kouskům" téhle kouzelné komorní divadelní scény. Představení režíruje J. A. Pitínský, na podiu uvidíte z několika metrů Lenku Krobotovou či Marthu Issovou.

Johann Wolfgang Goethe: Spříznění volbou
kdy: 18. 11. 2011, další termíny představení budou následovat
kde: Dejvické divadlo
režie: Jan Antonín Pitínský
hrají: Lenka Krobotová, Martha Issová, Jaroslav Plesl, Václav Neužil, Jana Holcová, Simona Babčáková, Klára Melíšková, Pavel Šimčík a Martin Myšička
předprodej: v pokladně DD, Ticketportal

 

Miniaturní zahrádka, na níž kromě hlavních postav žijí i loutky, dnes vyroste na podiu Dejvického divadla. Postavit ji tam nechal scénograf Jan Štěpánek, který spolupracuje na inscenaci Spříznění volbou. Představení, plné básnivosti a až bizarní poetiky, sází především na specifický humor a groteskní stylizaci herců - v ní naprosto vyniká Lenka Krobotová coby novomanželka Charlotta, po boku jí ve hře stojí Jaroslav Plesl v roli Eduarda.

 

Anketa

 

O co v ději jde? Novomanželé Eduard a Charlotta se stěhují na venkovský zámek. Rozhodnuti žít osamoceni, mimo veškerý společenský ruch. Všechno se ovšem změní příjezdem Eduardova přítele Oty (Václav Neužil) a Charlottiny neteře Otýlie (Martha issová). Stylizované kostýmy a paruky pocházejí z dílny Jany Prekové a představení dodávají až snový nádech. Pitínský do představení vložil také svou typickou cynickou notu plnou ironie a tvůrčího odstupu a klasickému dílu tak vlastně vtiskl novátorský punc.

 

 

Hra o soužití čtyř hlavních hrdinů hledá paralely mezi Goetheho světem a dobou a současností. Režisér tu sází na obraznost a poněkud neúplná vyjádření, v nichž si každý divák má smysl najít sám. V kombinaci s emočně vypjatými hereckými výkony je hra Spříznění volbou vydatným soustem pro každého divadelního fajnšmekra - v tom dobrém slova smyslu.

 

Kateřina HejdováMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!
PREMIUM X Sylvester Stallone: Hvězda, která překonala životní peklo a nikdy nepřestala rozdávat rány

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější