Poprsí ženy, čtenář i rybičky. Galerie KODL představuje letní výstavu Emila Filly ze soukromých sbírek
Nevíte, co si v létě počít v rozpálené Praze? Galerie KODL právě uvádí výstavu Emil Filla (1882–1953) ze soukromých sbírek, která nabízí více než padesát obrazů jednoho z nejvýznamnějších představitelů českého moderního umění. Expozice kurátorky Terezy Mátl Donné přináší reprezentativní průřez Fillovou tvorbou a zároveň umožňuje výjimečné setkání s díly, která byla po desetiletí ukryta v soukromých sbírkách a veřejnosti dosud zůstávala nepřístupná.
Emil Filla patří k nejvýraznějším osobnostem české avantgardy první poloviny 20. století. Jako člen skupiny Osma a později Skupiny výtvarných umělců zásadně přispěl k formování českého kubismu a svým dílem se zařadil mezi nejvýznamnější evropské modernisty své generace. V tvorbě dokázal propojit inspiraci francouzským kubismem s vlastním výtvarným jazykem, který se vyznačuje mimořádným citem pro kompozici, barvu a výrazovou sílu malby.
Výstava v Galerii KODL představí Fillovu tvorbu v celé její šíři, od raných kubistických kompozic přes zátiší a figurální motivy až po pozdní práce. Soubor vystavených obrazů zároveň připomíná nejen autorův zásadní přínos českému modernímu umění, ale také proměny jeho malířského stylu v průběhu několika desetiletí.
Klenoty významných meziválečných sbírek
Mimořádnost expozice spočívá nejen v provenienci jednotlivých děl, ale také v rozsahu zastoupených období Fillovy tvorby. Návštěvníci uvidí vůbec nejranější autorovy malby dochované v soukromých sbírkách, včetně obrazů Čtenář (1902) a Portrét matky (1907), stejně jako významná díla z roku 1908 vystavená na legendární výstavě skupiny Osma — Na verandě a Pohled na Gruž.
Z raného období bude představen také obraz Podzim z let 1910–1911, kuboexpresionistické dílo vzniklé ve stejné době, kdy Emil Filla vytvořil své dvě proslulé kubistické varianty tématu Salome. Řada obrazů pochází z významných meziválečných sbírek, například ze sbírek Františka Čeřovského či Jaroslava Borovičky, a některá díla budou veřejnosti představena po mnoha desetiletích.
Ženy, dívky i velkoformátová krajinomalba
K vrcholům expozice patří ikonické Zlaté rybičky u okna z roku 1916 či kubistický obraz Poprsí ženy z roku 1917, který byl dlouhodobě nevystavovaný a známý pouze z černobílých reprodukcí. Výstava zároveň představuje realističtější polohu Fillovy tvorby z let 1922–1924, na niž navazuje soubor zátiší z druhé poloviny dvacátých let.
Třicátá léta jsou zastoupena několika monumentálními figurálními kompozicemi, mimo jiné obrazy Dívka s mandolínou (1929) a Žena s tahací harmonikou (1931). Výjimečné místo zaujímá také obraz Čtenářka, nejdražší Fillovo dílo prodané v aukci Galerie KODL, které bylo vydraženo za 32 400 000 Kč. Závěrečnou kapitolu autorovy tvorby reprezentuje velkoformátová krajinomalba Kololeč Českého středohoří z poválečného období, po desítky let nevystavované dílo, které bude mít na výstavě jednu ze svých vzácných veřejných prezentací.
K výstavě vychází odborný katalog, jenž představí vystavená díla v širších souvislostech Fillovy tvorby i jejich sběratelské historie. Expozice je částečně prodejní a v Galerii KODL je k vidění od 24. června do 21. srpna 2026. Návštěvníkům je přístupná zdarma od pondělí do pátku vždy od 10 do 18 hodin.
























