KVIFF CLASSICS: Svátek filmových legend podruhé v pražských kinech

KVIFF CLASSICS: Svátek filmových legend podruhé v pražských kinech Zdroj: red

KVIFF CLASSICS: Svátek filmových legend podruhé v pražských kinech
KVIFF CLASSICS: Svátek filmových legend podruhé v pražských kinech
KVIFF CLASSICS: Svátek filmových legend podruhé v pražských kinech
KVIFF CLASSICS: Svátek filmových legend podruhé v pražských kinech
6
Fotogalerie

KVIFF CLASSICS: Svátek filmových legend podruhé v pražských kinech

Již podruhé se koná ve dnech 14. – 16. prosince 2023 v pražských kinech Světozor a Ponrepo mimořádná přehlídka KVIFF Classics. Přinese filmová díla, která se nesmazatelně zapsala do historie světové kinematografie, vytvořená tvůrci zvučných jmen. Přehlídka proběhne pod hlavičkou MFF Karlovy Vary a ve spolupráci s Národním filmovým archivem. Pořadatelé tak navazují na uvádění digitálně zrestaurovaných filmů a filmových retrospektiv na karlovarském festivalu. KVIFF Classics opět nabídnou divákům jedinečnou možnost vidět filmové klenoty českého a světového filmu na velkém plátně.

„Výhradně na velkém plátně nabízíme předvánoční balíček kultovních kinematografických skvostů z Československa, USA, Anglie, Japonska, Itálie a Francie, které ohromí, rozesmějí, dojmou i rozněžní,“ láká umělecký ředitel MFF KV Karel Och. „Starší i novodobé filmové klasiky předvedou nevídané herecké výkony, podají svědectví o fenomenálních režisérech, jedinečných kameramanech či geniálních hudebních skladatelích. Výpravný velkofilm, psychologické drama, jiskřivá komedie, animované protiválečné drama nebo stylová gangsterka budou obohaceny o odborné úvody, jež přispějí k jedinečnosti a neopakovatelnosti zážitků v kinosálech.“ Přehlídku slavnostně zahájí ve čtvrtek 14. 12. 2023 v 19 hodin v kině Světozor český film Petrolejové lampy. Respektovaná psychologická studie režiséra Juraje Herze s obdivuhodnou výtvarnou stylizací a nezapomenutelnými hereckými výkony Ivy Janžurové a Petra Čepka bude promítána v nové, digitálně restaurované 4K verzi. Jde o další domácí titul, který byl digitálně restaurován z finančních darů Eduarda a Milady Kučerových.

V kině Světozor uvedou KVIFF Classics dále italsko-francouzský film režiséra Giuseppe Tornatoreho Bio Ráj. Jedna z nejkrásnějších poct filmu a velkému plátnu s Philippem Noiretem v jedné z hlavních rolí je ověnčená nejen Velkou cenou na festivalu v Cannes, ale také Oscarem za nejlepší cizojazyčný film.

Neo-noirová kriminálka Samuraj geniálního filmového stylisty Jeana-Pierra Melvilla je kinematografickou delikatesou obdivovanou kritiky i laiky, s nezapomenutelným Alainem Delonem v hlavní roli.

Nebeské dny, druhý a hned legendární snímek čerstvého osmdesátníka Terrence Malicka, po jehož dokončení nejtajuplnější z filmových režisérů na dvacet let zmizel, bývá nezřídka označován za jeden z vrcholů sedmdesátých let, jehož kamera byla po zásluze oceněna Oscarem.

Mistrovské dílo Isao Takahaty z proslulého studia Ghibli, Hrob světlušek se počítá k absolutním vrcholům japonské animace. Děj je zasazen do posledních měsíců druhé světové války a dle mnohých jde o jeden z nejpůsobivějších protiválečných filmů, který kdy byl natočen.

Neodolatelně šarmantní romance a současně jemně satirická komedie Byt je ideálním titulem pro předvánoční čas. V méně známém kinematografickém skvostu Billyho Wildera, režiséra nezapomenutelných komedií Někdo to rád horké či Nebožtíci přejí lásce, září jeden z největších komediálních herců všech dob Jack Lemmon.

Letos v prosinci uplyne deset let od skonu herce Petera O'Toola. KVIFF Classics jej na závěr připomenou v jeho první velké roli v oscarovém snímku sira Davida Leana Lawrence z Arábie, který se stal legendou kinematografie i úctyhodným synonymem filmového spektáklu.

Kino Ponrepo, promítací sál Národního filmového archívu má na programu dva tituly. XX. století, výpravné historické drama Bernarda Bertolucciho s Robertem De Nirem a Gérardem Depardieu v hlavních rolích a sociální baladu Šachta pohřbených ideí, unikátní němý snímek, který bude uveden s originálním hudebním doprovodem, o nějž se postará mezinárodně uznávané české akustické duo Šimanský & Niesner.

Předprodej vstupenek na přehlídku KVIFF Classics probíhá na pokladnách a webech kin Světozor a Ponrepo. Veškeré informace o programu a o uváděných filmech naleznete na odkazu: classics.kviff.com.

Všechny filmy budou uváděny s anglickými titulky