Režisérka Lea Glob

Režisérka Lea Glob Zdroj: Nguyen Phuong Thao

Z dokumentu Apolonia, Apolonia
Režisérka Lea Glob
Z dokumentu Apolonia, Apolonia
3
Fotogalerie

Nenechaly jsme se svazovat autocenzurou, říká režisérka vítězného dokumentu na festivalu Jeden svět

Život malířky Apolonie Sokol by vydal minimálně na seriál, dánská filmařka Lea Glob ho dokázala pojmout „aspoň“ na ploše celovečerního dokumentu. Mladou umělkyni v něm sleduje od začátků v pařížském divadle přes pokus prorazit v USA až po prestižní roční stáž ve Ville Medici. Snímek Apolonia, Apolonia vyhrál hlavní cenu v mezinárodní soutěži festivalu Jeden svět a je stále k vidění na navazující přehlídce Jeden svět online.

Lea Glob byla Apolonií fascinovaná od prvního setkání. Natáčení pro školní projekt se rozrostlo v třináctiletou časosběrnou práci, kdy režisérka za malířkou s přestávkami cestovala i přes půl světa. Do vzniku filmu zasáhly také osobní tragédie: velkou roli v něm hraje neveselý osud umělkyně a aktivistky Oksany Shachko, sama Glob málem zemřela při porodu syna. Portrét talentované výtvarnice i svět umění tak Apolonia, Apolonia dalece přesahuje a dotýká se obecnějších otázek ženství, mateřství, přátelství, tělesnosti, hranic a úspěchu ve světě stále ještě ovládaném kapitalismem a patriarchátem.

Na začátku snímku čerstvě šestadvacetiletá Apolonia žije v rozpadajícím se pařížském divadle, kde se v roce 1988 narodila do bohémské komunity. Má polský, dánský, francouzský a kdovíjaký původ ještě. Studuje na Národní vysoké škole krásných umění, jedné z nejprestižnějších institucí svého druhu na světě. Touží po úspěchu, ale naráží na omezení daná zejména tím, že je žena a že se odmítá přizpůsobovat konvencím. Zkouší se svou figurativní tvorbou štěstí v New Yorku a pronikne do umělecké scény v Los Angeles, ale protože se jí nedaří dělat kompromisy, nedělá ani kariéru. Pak přijde série zásadních zvratů...

Malířka i režisérka ve filmu odvážně překračují obvyklé hranice otevřenosti a intimity, ať už co se týče nahoty, nebo třeba zachycení zranitelných situací. „Apolonia v tomhle byla velmi velkorysá,“ vysvětluje Glob. „Pojala ten film jako určitý druh performance i coby způsob, jak využít vlastní tělo a nenechat se přitom svazovat autocenzurou a tabu. Já jsem byla stydlivější. Dělalo mi například problém ukázat, že Apolonia jednu dobu žila se svojí matkou na dvanácti metrech čtverečních, prakticky v chudobě. Řada lidí by takovou situaci brala jako stigma, ale já jsem se rozhodla, že je potřeba o takových společenských stigmatech mluvit: ano, takhle mnozí lidé mezi námi opravdu žijí a střední třída o tom nemá tušení. A vztahuju to i na sebe, nemám třeba problém mluvit o tom, že jako žena jsem placená mnohem hůře než mužští filmaři. Je to ponižující, ale pokud o tom nebudeme mluvit, nikdy se to nezmění.“

Oproti tomu si Glob nesmírně pochvaluje podporu ze strany evropské pobočky HBO Max, která film koprodukovala. „Ve Skandinávii bývá tendence tlačit na filmaře, aby projekt prostě už nějak doklepli,“ říká režisérka. „V HBO jsem ale cítila stálou podporu.“ Glob nedá dopustit hlavně na českou výkonnou producentku Hanu Kastelicovou, podepsanou dále třeba pod dokumentem Colectiv, který byl v roce 2021 nominovaný na Oscara.

„Hanka za mě, za Apolonii a za ten příběh bojovala. Cítila jsem z ní trpělivost a snahu, aby ten film byl co nejlepší,“ říká režisérka. „Teď, když jsem v Praze, vzpomínám na všechny konverzace, které jsme spolu vedly přes Skype, na to, jak jsme procházely všechny ty různé verze střihů. Můj film vypráví nejen o jedné konkrétní malířce, ale obecně o ženách v různých odvětvích – ve výtvarném umění, ve filmovém průmyslu, v aktivismu... Proto mě Hančina podpora tak dojímala.“

Další českou stopu v Apolonii, Apolonii představuje dokumentaristka Helena Třeštíková, která rovněž používá časosběrnou metodu. „Nesmírně mě inspirovaly její filmy Katka a René,“ říká Glob. „Proto pro mě bylo velkou ctí, že paní Třeštíková přišla na projekci mého filmu a zůstala až do konce.“

Apolonia, Apolonia zvítězila v mezinárodní soutěži IDFA, jednoho z nejdůležitějších festivalů dokumentů na světě, a nyní v téže sekci na Jednom světě. „I tohle byla pro mě velká čest, cena od festivalu, který spojuje dokumenty s lidskými právy,“ říká Glob. „Jeden svět sleduju dlouhodobě a vážím si toho, co dělá. Je poznat, že ten festival věří v dokumenty a v to, že spojují lidi. Dojímá mě, že byl můj film uvedený vedle děl mladých dokumentaristů, kteří riskují životy a chodí s kamerou do první linie,“ poznamenává režisérka v souvislosti s tím, že řada snímků letošního programu přehlídky se bezprostředně týkala války na Ukrajině.

Apolonia, Apolonia běží do 16. dubna na www.jedensvetonline.cz a později bude uvedena na HBO Max.