nahoru

Málo minut, hodně radosti! Začíná festival krátkých filmů Pragueshorts, který se z Prahy přelije na KVIFF.TV

voj 1. března 2023 • 16:20
Málo minut, hodně radosti! Začíná festival krátkých filmů Pragueshorts, který se z Prahy přelije na KVIFF.TV
foto: Pragueshorts.com

Už 17. ročník Mezinárodního festivalu krátkých filmů Pragueshorts se koná v Praze ve dnech 1. až 5. března a posléze na VOD portálu KVIFF.TV až do 18, března. Jádro přehlídky tvoří tři soutěžní sekce – mezinárodní, česká a LABO, věnovaná experimentálním filmům, udělena bude i Cena diváků. Mezi osmi desítkami snímků jsou vítězové z Cannes, Locarna či Cen české filmové kritiky.

Přehlídku Pragueshorts organizuje tým MFF Karlovy Vary. Mezinárodní soutěž představí 27 titulů v pěti blocích, mezi nimi i filmy Všechny vrány světa a Zurčení vody, oceněné Zlatou palmou v Cannes. Chybět nebude Velký třesk, který triumfoval v Locarnu, Dcera lovce hlav si pak nese trofej ze Sundance. V porotě zasedne například kameraman Dušan Husár, momentálně držitel nominací na České lvy za adrenalinovou jízdu BANGER. a drama Arvéd, či herečka Tereza Hofová. Klání vyvrcholí v sobotu 4. března v pražském Biu Oko, kde se uskuteční Dlouhá noc s krátkým filmem.

Tematickou i žánrovou rozmanitost tuzemské filmové scény představuje osmice českých „kraťasů“. Například strhující Rituály od režiséra seriálu Pět let Damiána Vondráška jsou drsnou sondou do života mládeže z okraje společnosti, v uhlazené herecké retroetudě Ostrov svobody (režie Petr Januschka) jsou k vidění Judit Bárdos a Jiří Mádl, vedle nich je na České lvy nominovaný i Vinland Martina Kuby... Nejlepší počin vybere mezinárodní porota, do níž přijali pozvání filmařka Cristina Grosan (Běžná selhání), střihač Jarosław Kamiński (Ida, Studená válka, Quo Vadis, Aida?, Zátopek) a konzultant a kreativní poradce Wim Vanacker. Dva bloky české soutěže budou promítnuty v pátek 3. března v kině Pilotů a v neděli 5. března v kině Světozor, kde na program naváže i projekce vítězných filmů.

Do experimentálně a inovativně laděného bloku LABO se probojovali například režisér celovečeráků Bílý bílý den či Zapomenutá země Hlynur Pálmason (Hnízdečko) , absolvent FAMU Francesco Montagner (Asterión), tuzemská filmařka Marina Hendrychová (Lycaeon) a další autoři. LABO se promítá ve čtvrtek 2. března v Ponrepu a v sobotu 4. března ve Světozoru.

V neděli 5. března začne online část festivalu. Na VOD platformě MFF Karlovy Vary KVIFF.TV bude za cenu 160 Kč možné zhlédnout téměř šest desítek filmů z festivalového programu plus starší oceňované domácí krátké filmy jako je Furiant Ondřeje Hudečka.

Více informací najdete na www.pragueshorts.com.

Foto Pragueshorts.com

voj
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.