nahoru
Premium Kultura

SKUTR na horské dráze plné adrenalinu a endorfinů: Kam kráčí činohra zlaté kapličky?

Jana Bohutínská 5. ledna 2023 • 18:10
Umělecké duo SKUTR tvoří Lukáš Trpišovský (vlevo) a Martin Kukučka
Umělecké duo SKUTR tvoří Lukáš Trpišovský (vlevo) a Martin Kukučka
• foto: 
Jozef Jakubčo / SME

Jejich kancelář má čtvery dveře, což je i počet divadelních scén, které chtějí využít pro činohru Národního divadla. Umělecké duo SKUTR tvoří MARTIN KUKUČKA (44) a LUKÁŠ TRPIŠOVSKÝ (43) již přes dvacet let. Odešli z Divadla v Dlouhé, ujali se od letošní sezóny vedení „národní“ činohry a právě vstupují do svého prvního samostatného kalendářního roku. Před sebou mají víc než pět let ohledávání toho, čím by dnes první česká scéna mohla být.

V Národním divadle jste loni v září rozjeli první samostatnou sezónu. Jak jste se za těch několik měsíců zabydleli?

Martin Kukučka (MK): Je to teď plné adrenalinu a endorfinů. Jak na horské dráze. Usmíváme se, ale kam se řítíme, ještě nevíme. Děje se hodně věcí, ve výsledku jde ale hlavně o to, jak se povedou premiéry. Je pro nás důležité, jaké přijdou divácké ohlasy. Pocovidová doba je těžká a navnadit diváky, aby se do divadla vrátili, je výzva. Také vyjíždíme do zahraničí, teď jsme třeba byli s inscenací Rej ve Francii, domlouval jsem tam i další mezi­národní spolupráce. Děláme v divadle systémové změny, řešíme recyklaci výroby, abychom po derniérách vše nevyhazovali, a celkově téma udržitelnosti, a to i v kontextu jiných evropských divadel. Národní divadlo (ND) je velký orga­nismus, vše nejde hned. Jsme tu noví, můžeme klást otázky, zda by něco šlo posunout, a zdá se, že jde. Je tu tým, který kope za společnou věc, i v tak velké instituci je týmová práce možná. Jsme optimističtí. Doufáme, že nám to chvilku vy­drží a že bude česká společnost na ND hrdá.

Lukáš Trpišovský (LT): Visí nad námi otázka, čím vším ND pro naši společnost je a čím by mělo být. Existují tisíce odpovědí a naši práci vidím jako proces, při němž budeme odpovědi hledat. A netýká se to jen umělecké oblasti. Martin zmínil recyklaci materiálů, Národní by mohlo být průkopnickou institucí, která ukáže, jak takovou věc systematicky dělat. ND je silná značka, proto můžeme komunikovat s institucemi napříč Evropou. Jsme kolos, kde se ve všech budovách střídají všechny soubory, pro plánování je to omezující, pořád jsem překvapený, s jak velkým předstihem je třeba plánovat, ale někdy z toho naopak můžou vzejít impulsy, abychom našli ještě lepší řešení. Je to pro nás nová zkušenost a jiný typ organizace, než jsme doteď zažili. S tím, co je ND, souvisí i otázka, kdo je naším divákem, o jakého diváka stojíme a pro koho v činohře pracujeme.

Jedním z argumentů pro vaši volbu bylo, že cílíte na širokou diváckou obec. Proč je to pro vás podstatné?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.