nahoru

Magnetická osobnost: Před 100 lety se narodil moravský básník a prozaik Jan Skácel. Jaký byl?

Arnošt Goldflam 7. února 2022 • 09:20
Magnetická osobnost: Před 100 lety se narodil moravský básník a prozaik Jan Skácel. Jaký byl?
foto: ČTK / Karel Kestner

Narodil se přesně před sto lety, odešel deset dnů před sametovou revolucí. Výrazný moravský básník, autor nesmrtelných textů, jež navždy a pro nás všechny zpopularizoval Jiří Pavlica s Hradišťanem. „Jeho“ Brno na něj rozhodně nezapomnělo. Důkazem toho budiž nejen několik let stará socha z tisíců nerezových trubek na jižním svahu Špilberku, ale také unikátní vzpomínka herce, dramatika a režiséra Arnošta Goldflama, která vznikla přímo pro Reflex.

Když jsem byl ještě mladý muž s uměleckými ambicemi a věnoval se aktivně výtvarnému umění, občas jsem zašel do redakce Hosta do domu, kde se mimo jiné scházeli významní brněnští umělci, literáti, výtvarníci a teoretici… Prostě Host byl jakýmsi centrem, křižovatkou brněnského kulturního života.

Bylo tam možno potkat různé osobnosti, ke kterým mnozí vzhlíželi s úctou a obdivem. A nejenom tam. Okruh kolem Hosta vysedával v kavárně Bellevue, v Akademické kavárně a ovšem také v klubu v brněn­ském Domě umění.

Velký obdiv

Já jsem s úctou vzhlížel ke třem osobnostem, k Olegu Susovi, který se se mnou dával do řeči velmi přátelsky a shovívavě, k historiku profesoru Válkovi a ovšem k Janu Skácelovi, který byl magnetickou osobností a se svým naježeným a sršatým obočím hleděl na svět dosti zamračeně. Aspoň to tak vypadalo.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz


Klíčová slova: literatura, kultura, poezie, Jan SkácelDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.