nahoru

Morbidní vraždy v srdci Japonska: Proslulá detektivka Sódžiho Šimady vychází česky po čtyřiceti letech

Pavel Bušta 26. ledna 2022 • 16:30
Případ astrologických vražd
Případ astrologických vražd
• foto: 
Archív

Japanoložka Anna Cima na sebe upozornila debutovým románem Probudím se na Šibuji (2018, Paseka), který získal Magnesii Literu pro objev roku i Cenu Jiřího Ortena. V jednom z rozhovorů si mladá spisovatelka posteskla, že u nás japonští autoři nevycházejí příliš často, protože česká nakladatelství se bojí nízkých prodejů. Situace na trhu se posunula – jen Anna Cima za poslední dva roky do češtiny převedla tři japonské romány. Patří mezi ně i slavná detektivka Případ astrologických vražd, již přeložila s manželem Igorem a kterou vydalo její domovské nakladatelství Paseka.

Čím to, že se prvotina japonské hvězdy detektivního žánru Sódžiho Šimady (* 1948) stala před čtyřiceti lety takovým fenoménem a dočkala se nejvíce překladů ze všech jeho děl? Odpověď najdeme v kombinaci morbidně okultní zápletky, důsledně zašmodrchaného děje a klasické záhady zamčeného pokoje. To vše Šimada provokativně opepřuje tím, že čtenáře dokonce dvakrát vyzve k identifikaci pachatele na základě již naservírovaných indicií.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.